İngiltere, Habima’yı boykot önerisini reddetti

Shakespeare Globe Theater, İsrail’in ulusal tiyatrosu Habima’nın Dünya Shakespeare Festivali’ne katılımının boykot edilmesi önerisini reddetti

İngiltere, Habima’yı boykot önerisini reddetti

1926’dan bu yana İngiltere’de ilk kez sahne alacak Habima, Venedik Taciri’ni İbranice lisanında oynayacak. Shakespeare Festivali’ne dünyanın farklı ülkelerinden gelen 37 tiyatro grubu Shakespeare’in eserlerini kendi lisanlarında oynayacaklar.

İsrail’in boykot edilmesi talebi iki farklı kesimden geldi. İlk kesim Habima Ulusal Tiyatrosu Dostları Derneği’nin bazı üyeleriydi. Bu kişiler antisemit bir oyunun Habima tarafından sahnelenmesine karşı oldukları gibi ülkenin bu oyunla İngiltere’de temsil edilmesinin yanlış bir seçim olduğunu düşünüyorlardı. Habima’nın bu uluslararası festivale katılımını yasaklama çağrısını yapan diğer bir kesim Filistinliler oldu.

Habima’nın Sanat Yönetmeni Ilan Ronen, Venedik Taciri’nde ayırımcılık konusunu vurgulayacaklarını, ayırımcılığın sadece Yahudi’ye değil, genelde tüm dini ve etnik azınlıklara yönelik olduğunu söyledi. Habima Genel Müdürü Odelia Friedman, “Habima bu yolculuğa hazırlanıyor. Bu festivalde yer almamız İsrail ulusal tiyatrosuna daha da saygınlık kazandıracaktır” dedi.

Londra’daki Globe Theater’da oyun sahnelemek Habima’nın önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği uluslararası projelerden sadece biri. Union des Theatres de l’Europe’un (Avrupa Tiyatrolar Birliği) da başkanlığına seçilen Habima’nın Sanat Yönetmeni Ilan Ronen, Almanya’nın Schaubühne Tiyatrosu ile ortak projelere imza atmayı planlıyor. Globe to Globe Festival, Londra’da Kültür Olimpiyatı’nın bir etkinliği olarak gerçekleşecek. Shakespeare’in doğum tarihi olan 23 Nisan’da başlayacak festivalde 37 ülkeden katılacak tiyatro grupları ünlü yazarın eserlerini farklı dillerde sahneleyecekler. Ilan Ronen’in yönettiği Venedik Taciri 10 Mayıs’ta sahne alacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın