Peres Etiyopya toplumu için şiir yazdı

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, İsrail’deki Etiyopyalı göçmenlerin maruz kaldığı ayrımcılığa yönelik endişelerini dile getirdiği bir şiir yazdı

Peres Etiyopya toplumu için şiir yazdı

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, ülkedeki Etiyopyalı toplumunun çocuklarının eğitim gördüğü ve ortama uyum sağladığı Kudüs’teki Amit Reshit okulunu ziyaret etti. Orada okul korosunun etkisinde kaldı. Koronun konserini dinledikten sonra devlet başkanlığı köşküne dönen Peres, o gece oturdu ve Etiyopya toplumu için bir şiir yazdı.

Şiiri yazmakla kalmadı, asistanından bu şiiri bestelemesi için ünlü müzisyen Idan Raichel’e göndermesini istedi. Besteyi tamamlayan Raichel, Etiyopya göçmeni olan şarkıcı Kabra Kasai’den devlet başkanının şarkısını seslendirmesini rica etti.

Şarkısının hazır olduğu haberini alan Şimon Peres, Kudüs Kongre Merkezi’nde Idan Raichel’in bir konserine katıldı. Şarkıyı seslendirmesinin ardından Raichel seyircilere dinledikleri parçanın devlet başkanına ait olduğunu açıkladı ve Peres’i şarkıyı birlikte seslendirmek üzere sahneye davet etti.

Şarkının tamamlanmasının ardından Peres; “Göçmenlerle karşılaşıldığında tarihi hafızası olan her kişinin duygulanması doğaldır. Bugün hayatımın en duygusal akşamlarından birini yaşadım” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın