Fransa, Klieger’i unutmadı

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bir Holokost Kurtulanı olan Yediyot Aharonot gazetesi yazarı Noah Klieger’i Légion d’Honneur ile onurlandırma kararı aldı

Fransa, Klieger’i unutmadı

Nicolas Sarkozy, gazeteci-yazar Noah Klieger’i Fransa için yaptığı çalışmalardan ötürü Chevalier Dans L’Ordre National de la Légion d’Honneur madalyası ile onurlandıracak. Noah Klieger’in 1953’ten beri İsrail temsilcisi olarak yazılarının yayınlandığı günlük spor gazetesi L’Equipe ve Senatör Jean-François Lamour onun bu ödülü layık görülmesi için öneride bulundular.

Bu önerileri kabul eden Sarkozy, Kliger’in Fransa’ya katkılarını vurguladığı onurlandırma kararını şahsen imzaladı. Bugün 85 yaşında olan Noah Klieger, Fransa’nın Strasbourg kentinde dünyaya geldi. 66 yıllık bir gazeteci olup, 55 yıldır Yediyot Aharonot gazetesinin kadrosunda yer almaktadır.

Auschwitz-Birkenau ölüm kampından canlı çıkabilmiş bir Holokost Kurtulanı olan Klieger, Nazi savaş suçlularının Belçika, Fransa ve Almanya’da gerçekleşen duruşmalarını basına yansıttı. 1948’de İsrail’e göç etti. Gazetecilik kariyerinin en belirgin konuları Adolf Eichmann ile John Demjanjuk’un İsrail’de gerçekleşen duruşmalarını basına aktarması oldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın