Arı Çekirdek ile genç girişimcilik ve ters beyin göçü

Bir Sosyal Sorumluluk Projesi: Okuyacağınız haber girişimciler için taze bir destek, bir toplumsal sosyal sorumluluk projesidir.

Arı Çekirdek ile genç girişimcilik ve ters beyin göçü

2010 Temmuz’dan beri zaman zaman girişimcilikten ve girişimcileri destekleyen oluşumlar olan Etohum’dan, JCI ve Türkiye’de düzenlenen TOYP yani Türkiye’nin on Başarılı Genci yarışmalarından  bahsetmiştim.

Şimdi karşımızda bu konuda taze bir kan var; İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Arı Teknokent’in ortak çalışmalarının bir ürünü olan ve İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi birçok değerli kurumun desteğiyle gerçekleşen Arı Çekirdek.

Amaçlardan biri lisans 3. sınıftan başlamak üzere tüm ünviversite öğrencilerinin ve 40 yaşını doldurmamış girişimcilerin, sunuma girecek prototiplerini oluşturmak için gerekli desteği sağlamak. Arı Teknokent Genel Müdürü Peker, bu amaçla girişimcilerin hazırlık döneminde kullanabilecekleri 100.000TL’lik bir Ar-Ge Fonu havuzu oluşturduklarını ifade ediyor. Böylece girişimcilere ‘git, prototipinle gel’ demek yerine, ‘prototipin için neye ihtiyacın var?’ sorusunu sormuş olduklarını belirtiyor. İTÜARI Teknokent’in mevcut doğal ekosistemi içinde, girişimcilere tüm networking olanaklarını açacaklarını ve ARI Çekirdek süreci sonrası şirket kuran girişimcilere de, ARI Teknokent’te bir yıl ücretsiz ve mobilyalı ofis tahsis ederek toplamda paha biçilmez bir katkı sağladıklarını belirtiyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Şahin ise İTÜ ve ARI Teknokent’in bu projede ilk yıl yatırım maliyetinin iki milyon liraya ulaştığını ve bu maliyetin üniversite mezunlarının girişimciliği bir kariyer olarak seçebilmeleri ve dolayısıyla ulusal kalkınmaya katkıda bulunabilmeleri adına mutlaka yapılması gereken bir yatırım olduğunu belirtiyor.

Prof. Şahin, “ARI Çekirdek’i sadece kendi üniversitemizin öğrencilerine değil dünyadaki tüm üniversitelerin Türk öğrencilerine veya mezunlarına yönelik olarak kurduk. ARI Çekirdekbizim için bir girişimci geliştirme platformu ve inovatif projelerin atölyesi. ARI Çekirdek, öğrencilerin eğitimleri boyunca edindikleri teorik bilgilerin pratik uygulamasını gerçekleştirebilecekleri bir ‘deneme-yanılma-deneme-başarma’ ortamı. ARI Çekirdekile girişimcilere sınavlarda, projelerde veya mülakatlarda değil, ‘iş hayatında’ başarılı olmanın yollarını gösteriyoruz; tökezlediklerinde gerekirse ellerinden tutup yola devam etmelerini sağlıyoruz.” diyor.

ARI Çekirdek, 800m2’lik bir ön-kuluçka merkezinden, eğitim/danışmanlık/koçluk hizmetlerinden, proje sunum gününde elde edilecek ödül/yatırımlardan ve sonrasında da girişimci şirketleri bünyesinde barındıran kuluçka merkezinden oluşmuş bir bütün… Bir erken dönem girişimcilik ekosistemi… İnovasyon atölyesi…

ARI Çekirdek’in diğer bir amacı datersine beyin göçünü destekleyerek, yurtdışında okuyan veya mezun genç Türk vatandaşı girişimcilerin de, proje aracılığıyla Türkiye’ye dönmelerine ve kendi şirketlerini kurmalarına olanak sağlamak. İşte bu yönleriyle, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir.

Arı Çekirdek, İnovasyon Atölyesi’nde yer almak üzere, inovatif projelerini hayata geçirmek ve şirketlerini kurmak isteyen genç girişimcileri arıyor. Toplamda 500 bin liralık çekirdek sermayenin sunulacağı proje kapsamında girişimcilere öncelikle; projeye özel olarak inşa edilen ‘Çekirdek MERKEZ’ aracılığıyla araştırmalarını yapabilecekleri laboratuar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sağlanacak.

İnovasyon Atölyesi’ne, lisans 3. sınıftan başlamak üzere tüm üniversite öğrencileri ve 40 yaşını doldurmamış üniversite mezunları başvurabilecek.

ARI Çekirdek’e katılma hakkı kazanan projelerin girişimcilerine öncelikle, ARI 3 binasında projeye özel olarak kurulan ‘Çekirdek MERKEZ’ çatısı altındaaraştırmalarını yapabilecekleri laboratuar, ofis ve bilgisayar gibi fiziksel olanaklar sunulacak.

Fikirden projeye giden süreçte Çekirdek KAMP aracılığıyla; genç girişimcilere, kimi zaman başarılı birer mühendis, kimi zaman ise yetenekli birer iş adamı olmayı öğretmek amacıyla eğitim, öğrenim, danışmanlık ve koçluk imkânları sağlanacak.

Projelerini hayata geçirebilmek için genç girişimcilerin ihtiyacı olan finansal destekler ise, hem jürilerin hem de yatırımcıların hazır bulunduğu Çekirdek YARIŞMA proje sunum gününde sahiplerini bulacak.

Çekirdek YARIŞMA kapsamında; Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak belirlenen 100.000 TL, ikincilik ödülü olan 50.000 TL, üçüncülük ödülü olan 25.000 TL, Akademi Özel Ödülü olan 10.000 TL verilecek. Yani girişimcilere toplamda 185.000 TL’lik ödül ile birlikte ARI Teknokent’te bir yıl ücretsiz ofis imkânı ve daha birçok sürpriz verilecek.

ARI ÇEKİRDEK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Katılım şartları ve ayrıntılı bilgi için:  www.aricekirdek.com.tr

Telefon: 0212 290 38 40

Mail: info@aricekirdek.com.tr

Facebook: www.facebook.com/aricekirdek

Twitter: www.twitter.com/aricekirdek

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın