Ünlülerin fotoğrafçısı 99 yaşında veda etti

Marilyn Monroe’nun fotoğrafçısı olarak tanınan foto muhabiri Eve Arnold, Ocak ayının ilk haftası 99 yaşında hayata veda etti

Ünlülerin fotoğrafçısı  99 yaşında veda etti

Fotoğraflarını çektiği sinema ünlüleri arasında Elizabeth Taylor’un da bulunduğu Eve, Odessa’dan ABD’ye göç etmiş bir hahamın kızıydı.

Sinema oyuncularının fotoğrafçısı olarak tanınmasına rağmen Eve Arnold, Margaret Thatcher ve Malcolm X gibi siyasetçileri de görüntüledi. O sanatını, kraliyet ailesi bireylerinden Rusya ve Afganistan’daki en fakirlere dek, farklı kişileri farklı ortamlarda çekerek uygulardı.

Çok uzun bir meslek kariyerine sahipti ama fotoğrafçılığa 38 yaşında başlamıştı. 1950’de moda defilelerini görüntülerken, Magnum fotoğraf şirketinin kurucularından ünlü fotoğrafçı Robert Capa ile tanıştı. Eve bu şirketin ilk kadın fotoğrafçısı oldu.

Ele aldığı meselenin derinliğine inen fotoğrafçılık geleneğinin temsilcisi olan Arnold’un hayatında seyahat da önemli bir yer tutuyordu. 1970’lerin başında Mısır, Afganistan ve Abu-Dabi’deki kadınları çekti. Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığını karelerine yansıttı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın