Berlin’de İngilizce Yahudi gazetesi

Berlin’de yayın hayatına başlayan İngilizce Yahudi gazetesi ‘Jewish Voice from Germany’nin (Almanya’dan Yahudi Sesi) ilk baskısı Dışişleri Bakanı GuidoWesterwelle’inde katıldığı bir forumda tanıtıldı.

‘Jewish Voice from Germany’ adlı Yahudi gazetesinin sahibi Rafael Seligmann,  geçtiğimiz hafta Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile birlikte, ilk baskının sayfalarını açarak medyaya tanıttı. 1947’de Tel Aviv’de doğan Seligmann, ‘Jewish Voice from Germany’nin Almanya’daki Yahudi kişiliğinin bir aynası olduğunu söyledi. Yahudi gazetesi öncelikle İngilizce olarak basılıyor ve Almanya dışındaki okuyuculara hitap ediyor.

Berlin’deki Brandenburg kapısının hemen yakınında bir büroda gerçekleşen basın toplantısına medyanın her alanından çok sayıda temsilci katıldı. Toplam 24 sayfalık gazetenin tanıtımında konuşan Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, gazetenin 70 yıl aradan sonra yeniden yayınlanmasını ‘iyi bir işaret’ olarak değerlendirdi, ‘onlarca yıl sonra özel bir durumu’ yansıttığını vurguladı.

Yetmiş yıl aradan sonra gazetenin tekrar çıkarıldığı zamanlamaya işaret eden Seligmann, Tevrat’ta Kohelet bölümünden alıntılar yaptı. ‘Her şey için doğru bir saat ve gök kubbe altında her dil için bir zaman vardır. Yıkmak için bir zaman vardır ve yeniden yapmak için de bir zaman vardır’ bölümlerini aktaran Seligmann şimdi yeniden yapmak zamanı olduğunu belirtti.

Rafael Seligmann; “Birçok kişi Almanya’dan Yahudilerin temizlendiğini düşünüyor, bu doğru değil. Burada çok canlı bir topluluğa sahibiz. Bir zamanlar var olanın gölgesi belki ama yine de giderek çiçek açan bir toplum” şeklinde konuştu.

Üç Euro’ya satılan gazete, ABD, İngiltere ve Kanada’da da satışa sunuldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın