Ailelerinden hiç kimsenin hayatta kalmadığı inancı ile birbirlerinden habersiz, farklı ülkelerde yaşayan iki kuzen, Holokost’tan 60 yıl sonra Londra’da bir araya geldi.

" />

Kuzenler 60 yıl sonra buluştu

Ailelerinden hiç kimsenin hayatta kalmadığı inancı ile birbirlerinden habersiz, farklı ülkelerde yaşayan iki kuzen, Holokost’tan 60 yıl sonra Londra’da bir araya geldi.

Kuzenler 60 yıl sonra buluştu

Michelle Barzilai’ın Richmond’daki evinde gerçekleşen buluşmada Tova Rubinstein ile Michelle Barzilai çocukluk resimlerini gösterdiler ve yaşamlarını birbirlerine anlattılar.

Henüz yeni doğmuş bir bebekken 1941’de bir sepette Cherkov Gettosu’ndan dışarı bırakılan Michelle Barzilai, hayatta kalan olmadığı için o zamandan beri anne tarafından hiçbir yakınını tanımamıştı. Sonradan Uluslararası Dürüst Unvanı ile onurlandırılan bir kişi himayesine aldığı Michelle’i sonradan Polonya’da bir yetimhaneye verdi. Yetimhaneden İngiltere’ye gönderilen küçük kızı Liverpool’dan Yahudi bir aile evlat edindi. Onu dünyaya getiren ebeveynlerinden haber alamayan Michelle, yıllar sonra babası tarafından bir kuzenine kavuşma fırsatını buldu. Oysa o Liblein ailesinin son ferdi olduğuna inanmıştı.

Londra’dan çok uzakta, karısı ile çocuklarını ölüm kamplarında yitirmiş olan Holokost Kurtulanı Aharon Yakubovich, kendisi gibi diğer bir Holokost Kurtulanı’na rastladı. Bu kişi Esther Liblein’di. Michelle’in annesi Riwka’nın kızkardeşi olan Esther gettodan kaçmayı başarmıştı. Getto’dan kaçtığında Riwka henüz hamile değildi. Esther yürüyerek Azerbaycan’ın Bakü kentine vardı.

Esther ile Aharon evlendiler, yerleştikleri İsrail’de Tova adlı bir kızları oldu. Bazı yakınlarını bulmak amacıyla ailesine ilişkin tüm bilgileri Yad Vaşem Holokost Merkezi’ne veren Esther, kızı Tova küçükkken hayata veda etti.

Emekli bir öğretmen olanTova şimdi sekiz torun sahibi olup Melbourn’da yaşıyor. Geçtiğimiz yıl Michelle’in gelini Barbie Goldfoot, Yad Vaşem’de Esther ile ilgili bilgilere rastladı. Geçtiğimiz mart ayında da Australian Jewish News’a bir ilan verdi.

“Bu ilanı gözden kaçırabilirdim” diyen Tova, dostlarının uyarması sayesinde ilandan haberdar oldu ve varlığından bilmediği bir aile ferdi ile ertesi gün telefonda konuşuyordu.

Kuzenlerin karşılaşmasında her iki taraf çok duygusal anlar yaşadı. Anılarını paylaştıklarında bir dönem birbirlerine oldukça yakın yaşadıklarının farkına vardılar. Aynı yıllarda, Tova ile eşi Arie, Petach Tikva’da, Michelle ile Avraham Barzilai Kudüs’te yaşamışlardı. “Sokakta birbirimizin yanından geçmiş olabiliriz. Ama biz orada değil dünyanın diğer bir ucunda bir araya gelebildik” demekteler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın