“Savaş Şarkıcısı” Yaffa Yarkoni veda etti

Son yıllarda Alzheimer hastası olan İsrail’in ulusal şarkıcısı Yaffa Yarkoni 86 yaşında yaşama veda etti.

“Savaş Şarkıcısı” Yaffa Yarkoni veda etti

İsrail’in kurulduğu 1948 yılından beri ülkenin iyi ve kötü günlerinin ulusal şarkıcısı, askerlerin moral kaynağı olarak tanınan Yaffa Yarkoni 1 Ocak günü Tel Aviv’de yaşamını yitirdi. Kiryat Shaul mezarlığında toprağa verilen Yarkoni, üç kız çocuğu, sekiz torun, sekiz de torun çocuğu sahibiydi.

Ülkenin en eski şarkıcılarından olan Yarkoni, sanatsal kariyerine dansla başladı. Özgürlük Savaşı döneminde orduda mecburi hizmetini yaptı, ardından ordu orkestralarından birinde solist oldu. İsrail savaşları sırasında verdiği moral konserlerinden dolayı lakabı “Savaş Şarkıcısı”na çıktı.

1948’de kaydettiği ilk plağı “Green Eyes” kısa zamanda hit oldu. Özgürlük Savaşı sonrasında ülke müziğinde giderek kendine çok önemli bir yer edindi.

Uzun kariyeri boyunca, çocuk şarkıları da dâhil olmak üzere değişik lisanlarda ve değişik müzik türlerinde yüzlerce şarkısı plak olarak kaydedildi. 1990’larda damadı ünlü aktör Meir Swisa ile birlikte çocuk televizyonunda programlar yaptı. Ülkenin kuruluşunun 50. yılı olan 1998 yılında, İbrani müziğine katkıları nedeniyle en prestijli onurlandırma sayılan İsrail Ödülü’ne layık görüldü.

2002 yılının Bağımsızlık Bayramı etkinlikleri arifesinde Ordu Radyosu’na bir söyleşi veren Yaffa Yarkoni, İsrail Ordusu’nu eleştirmekten çekinmedi. Orduya moral veren konumundan orduyu eleştiren konumuna giren Yarkoni eleştirilere hedef oldu ve bayram etkinlikleri kapsamındaki konserleri iptal edildi. Bazı sanatçılar ifade özgürlüğü adına,Yafa Yarkoni’ye destek çıktılar ve alternatif bayram kutlaması düzenlediler.

Ordu Radyosu’ndaki konuştuklarıyla tepki almasının ardından, The Associated Press’e verdiği söyleşide Yarkoni, savaşlardan, gençlerin ölümünden ve annelerin çocuklarını yitirmelerinden artık yorgun düştüğünü ifade etmişti.

Yarkoni; “Artık yorgunum. 51 yıldır dünyanın her tarafında İsrail şarkıları söylüyor, birinci, ikinci savaşlar ve ardından gelen tüm savaşlar hakkında yaşanmış öyküler anlatıyorum. Savaş, savaş, savaş… Bana Savaş Şarkıcısı diyorlar. Ben bu lakabı sevmiyorum” demişti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın