Herzl Dağı’na Etiyopya anıtı

İsrail meclisi Knesset, İsrail’e göç yolunda yaşamını yitiren 4000 Etiyopyalının anısına Herzl Dağı’na bir anıt dikilmesi kararını onayladı.

Yahudi Ajansı (Sohnut) bu anıtın dikilmesinin, 130.000 kişilik Etiyopya toplumunun İsrail’e göç etmeyi düşleyen ancak yollarda yaşamlarını yitirip bu düşlerini gerçekleştirememiş erkek, kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan yakınlarına bir saygı göstergesi olacağı görüşünde.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu konuda yaptığı açıklamada; “Etiyopya toplumunun bu ülkeye uyumu kolay olmamış çok güçlükler çekilmiştir. Bugün halen biz onların bazı güçlükleri yenmelerine yardımcı oluyoruz. Her şeye rağmen onların uyumu farklı İsrail kavimlerinin kaynaşması açısından cesaret verici oldu. Etiyopya Yahudi toplumunun geride kalan bireylerinin de ülkeye gelip uyum sağlayacağını umuyorum. Onların binlerce yıllık inançlarının gerçeğe dönüştüğüne tanık olmak içimi ısıtıyor” şeklinde konuştu. Herzl Dağı’nda, ülkenin tüm devlet adamlarının, kurucularının, şehitlerinin yattığı bir mezarlık yer almakta.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın