Ölümünden sonra anımsanan kahraman

William Shemin, Birinci Dünya Savaşı’nın bir kahramanıydı. Ordunun bu Yahudi askerine bugüne dek antisemitizm nedeniyle, ABD Kongresi Onur Madalyası verilmedi.

Çavuş William Shemin, Birinci Dünya Savaşı kahramanı olduğu halde hak ettiği Kongre Onur Madalyası’nı yaşadığı sürece alamadı. ABD Kongresi “I. Dünya Savaşı emekli askerlerinden William Shemin” başlıklı bir öneriyi kabul etti. Bu öneriyi kapsayan dosyada Amerikalı Yahudi askerlerin Hizmet Madalyası ile onurlandırıldıkları halde ABD’nin en üst askeri madalyası sayılan Kongre Onur Madalyası’nı hak ettikleri ancak sahip olamadıkları belirtiliyor. Başkan Obama’nın en kısa zamanda bu öneriyi imzalaması bekleniyor.

Babasının bir ayrımcılığa uğradığını düşünen Yahudi asker William Shemin’in Missouri’de yaşamakta olan kızı Elsie Shemin-Roth, uzun zamandır bu haksızlığı düzeltme çabası veriyor. “Eğer olumlu bir karar çıkarsa tarihi bir yanlış düzeltilmiş olacak. Keşke babam da buna tanık olabilseydi” demekte.

Rusya’dan ABD’ye göç eden bir Yahudi ailesinin oğlu olan William Shemin, I.Dünya Savaşı’na katılmak üzere gönüllü olarak orduya girdi. Fransa kırsalında gerçekleşen bir çatışmada üstlerinin bazısı öldü, bazısı ağır yaralandı. Siperlerden siperlere atlayarak yaralı askerleri kurtarmaya çalıştı. Bu özverili hareketi ona pahalıya mal oldu; William’ın başına isabet eden bir kurşun hayatı boyunca işitme sorunları yarattı.

Savaşın son bulmasından üç ay sonra bölük komutanının onun hakkında yazdığı raporda; “Bölüğünde cesareti ve hayatını tehlikeye atma pahasına görevini yerine getirmekteki disiplini ile dikkati çekiyordu” denmekteydi.

William Shemin, ABD askeri madalyaları arasında onursal değer bakımından ikinci sırada olan ‘Distinguished Service Cross’ madalyasına layık görüldü. Oysa Elsie Shemin-Roth, babası ve diğerlerinin sırf Yahudi oldukları için kendilerine en üst düzeyde onurlandırma olan ‘Medal of Honor’un verilmediğini düşündüklerini anlatıyor.

“Onurlandırılmış olmaktan dolayı babam çok mutluydu. Buna rağmen savaşta gösterdiği kahramanlığın daha üst düzeyde bir onurlandırmayı hak ettiğini ve o dönemdeki antisemitizmin buna engel oluşturduğunu biliyordu” sözleri ile babasının duygularını dile getiriyor.

ABD II. Dünya Savaşı kahramanlarından 464 kişiyi  ‘Medal of Honor’ ile onurlandırdı. Madalya alanların sadece 3’ü Yahudi’ydi. Oysa II. Dünya Savaşı’nda yaklaşık yarım milyon Yahudi genci ABD Ordusu’nda görev yapmıştı. Aynı şekilde I. Dünya Savaşı sonrasında da aynı paye ile onurlandırılan Yahudi askerlerin sayısı 3’tü.

Elsie Shemin-Roth, babasının geç de olsa en büyük askeri onur madalyası ile onurlandırılacağı günü bekliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın