Yahudi mandolin orkestrası yeniden kuruldu

Gora Kalwaria Sinagogu’nun tuğla duvarları kurulan bir grubun sayesinde Holokost önceki dönemde olduğu gibi müzikle yeniden yankılanıyor.

Yahudi mandolin orkestrası yeniden kuruldu

Polonya’da Yahudi kültür merkezi olarak da işlev gören Gora Kalwaria sinagogu, köklerini araştıran bir kişi sayesinde kaybolmuş bir müziğin yeniden canlanmasına ev sahipliği yapmakta. Yahudi bir mandolinciler grubu 1930’lu yıllarda Warşova’nın güneyindeki bu küçük sinagogda müzik yapmaktaydılar. Bu müzisyenlerin çoğunluğu Alman işgalciler tarafından öldürüldüler.

2007 yılında ailesinin Yahudi köklerini araştıran San Francisco’lu işadamı Avner Yonai, Gora Kalwaria’da çekilmiş bir fotoğraf buldu. “Ger Mandolin Orchestra” olarak adlandırılan Yahudi orkestrasının görüntülendiği bu fotoğrafta büyükbabasını seçti.

Avner Yonai, İkinci Dünya Savaşı öncesi Yahudi müzik kültürünü yeniden hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı. ABD, Kanada, İsrail, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden, mandolin ve gitar çalan bazı ünlü müzisyenlerin projesine olumlu yanıt vermesi ile Avner Yonai’ın rüyası gerçekleşmiş oldu.

Chris Acguavella, Jeff Warschauer, Abe Schwartz, Grammy ödüllü Avi Avital  bu projeye katılan gönüllü kişiler arasında yer aldılar.

Bu orkestra Yonai’ın büyükbabasının da elemanı olduğu orkestranın özgün repertuarını seslendirmekte. Polonya’nın o bölgesinde hayatta kalmış şanslı Yahudilerden biri olan Henryk Prajs, 1920’lerle 1930’lu yıllarda bu mandolin orkestrasının oldukça popüler olduğunu anlatmakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın