Eichmann’ın ‘Cam Kabin’i sergileniyor

Adolf Eichmann duruşmasının 50. yılı vesilesi ile Knesset’te açılan sergide, sanığın duruşmalarda içinde korunduğu cam kabin de yer alıyor.

Eichmann’ın ‘Cam Kabin’i sergileniyor

Nazi Almanya’sında 6 milyon Yahudi’nin katledilmesi ile sonuçlanan “nihai çözüm”ün mimarı Adolf Eichmann’ın İsrail’de yargılanmasının 50 yılı vesilesi ile Knesset’te bir sergi açıldı. Sergide yer alan birçok obje arasında 1961’de Kudüs’te gerçekleşen duruşması süresince Eichmann’ın içinde oturduğu cam kabin de yer almakta.

Eichmann “nihai çözüm” doğrultusunda Avrupa’da Yahudilerin kamplara sevkini, gaz odalarının düzenli bir şekilde durmaksızın işlemesini sağlamıştı. Savaş sonrasında sahte kimlik ve pasaportla Almanya’dan kaçmış, Ricardo Klement adıyla Arjantin’de yerleşmişti. Mossad ajanları onu buldular, yargılamak üzere İsrail’e götürdüler.

Adolf Eichmann’ın duruşması 1961 yılının 11 Nisan günü başladı. Aynı yılın 11 Aralık günü Moshe Landau, Benjamin Halevy ve Yitzhak Raveh adlı hâkimlerden oluşan heyet onu suçlu buldu ve ölüm cezası verdi. 31 Mayıs 1962’de asılmak suretiyle idam edilen Adolf Eichmann’ın vücudu yakıldı, külleri Akdeniz’e atıldı.

Knesset’te 12 Aralık Pazartesi günü gerçekleşen sergi açılışına Eichmann’ı yakalayan Mossad üyelerinden biri olan Avraham Shalom da katıldı. Cam kabin duruşmanın tamamlanmasından günümüze dek Holokost kurtulanlarının kurduğu Kibutz Lochamei Hagetaot’un (Getto Savaşçıları Kibbutzu) müzesinde sergilenmekteydi. Dört ay kadar önce de Almanya’da düzenlenen bir sergiye gönderildi.

Cam kabin dışında Eichmann ile ilgili sergilenecek objeler arasında, duruşmalar sırasında oturduğu iskemle, yakalanmadan önce Buenos Aires’de Garibaldi Caddesi’ndeki evinin anahtarları, Eichmann’ın birçok kişisel eşyası ve onu yakalayan Mossad ajanlarının sahte pasaportları yer almakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın