ADL’den Latin gazetecilere ‘İsrail tanıtım gezisi’

ADL’den Latin gazetecilere ‘İsrail tanıtım gezisi’

Latin dillerini konuşanlar arasında antisemitizmin yükselme sürecine girdiğinin saptanması üzerine ADL, ABD, Bolivya, Şili, Venezuella’dan gazeteci ve basın mensuplarından oluşan bir grubu sekiz günlük bir ziyaret için İsrail’e götürdü.

Anti- Defamation League (ADL), Latin Amerika ve ABD’deki İspanyolca konuşan toplumların ABD’nin geneli ile karşılaştırıldığında, yaygın bir şekilde İsrail’e karşı ve antisemit bir tutum içinde olduklarını tespit etti.

ADL Ulusal Müdürü Abraham Foxman, Jerusalem Post’a şu açıklamayı yaptı: “Latin toplumu ABD’de nüfus olarak en hızlı çoğalan etnik toplumdur. Bu da Latinlerin (Hispanik) gelecekte ABD’nin yönetiminde, siyasetinde, dış politikasında, kamusal, ekonomik ve kültürel alanında daha etkin olacakları anlamına gelmekte. Şimdi Yahudi ve Latin toplumlarının birbirlerini tanıma zamanı geldi.”

ADL’in bu girişimine katılan 17 kişi İsrailli ve Filistinli siyasetçilerle, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve dini temsilcilerle bir araya geldiler. Medya mensuplarının gezisinde ziyaret edilen yerler arasında; Betlehem’deki Yeniden Doğuş Kilisesi, Guş Etzion yerleşimleri, Sderot, Nazaret, Safed, Tiberya ve Golan Tepeleri de vardı.

ABD’de İspanyolca lisanında en çok okunan gazete La Opinion’un editörlerinden Henrik Rehbinder, Latin toplumunun Yahudilere karşı her zaman önyargılı olduğuna değinerek, bu tür sorunları alt etmek için Yahudi toplumları ile işbirliği içinde çalışılması gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın