Çocukların program paradoksu

Çağımızın çok okuyan, kendini hep geliştiren yeni nesil annelerinin en önemli konularından biri çocuklarının programları…

Çocukların program paradoksu

Çağımızın çok okuyan, kendini hep geliştiren yeni nesil annelerinin en önemli konuları çocuklarının programları oldu artık. Kendim dahil, birçok arkadaşımda gözlemlediğim bir sıkıntı halini alan bu durumu birçok büyükannenin de eleştirdiğini çoğu kez kendi kulaklarımla da duydum.

Bunun bir paradoks olduğuna inandığımı söylesem ne düşünürdünüz? Gözle görülür bir gerçek, 2000 yılı sonrasında doğan çocukların algılarının daha açık ve daha bilinçli olarak dünyamıza geldikleri. Daha kısa sürede daha çok teknolojik uyarıcılarla temasa geçmeleri onların kendi gelişim süreçlerini farklı etkiliyor. Peki, sizce bu durum onları daha mı zeki yapıyor (bizim zamanımızın çocuklarına kıyasla)? Bakın işte bunun cevabını bilemem. Ama daha farklı yaptığı aşikâr. Özellikle programların “extra de baggage” halini alması ile tatmin edilmesi daha zor insanlar olarak büyüdüklerine şahit oluyorum. Peki o zaman, imkanlar dahilinde bu çocukların kendilerini geliştirmeleri ve çağın hastalığı olan elektronik bağımlığından uzak kalmaları için, boş zamanları nasıl değerlendirmeli? İşte orada okul sonrası etkinlikler, kurslar, aktiviteler, spor okulları devreye giriyor.  Ve çok büyük bir iş sektörü ortaya çıkıyor. Ekonominin ilk kuralı olan arz/talep denklemi işlediği sürece bu sektör büyüyecek. İşte burada bu paradoksa yakalanıyoruz. Peki, bu paradokstan kurtulmak istiyor muyuz? Bence hayır! Bu parlak beyinleri evlerde TV karşısında uyuşmaya mı bırakmalı? Yoksa boş zamanlarını yararlı bir şekilde (imkanlar dahilinde) doldurmak için programla mı doldurmalı? Her ailenin kendi doğruları ile karar vereceği bir konu olduğundan hepimize bol şans!

AKBANK Contemporary İstanbul 2011’e davet ediyor

24 – 27 Kasım tarihlerinde ‘TOP ŞİMDİ BİZDE!’ isimli,çağdaş sanata dair örnekler gören ve bunun hakkında düşünme fırsatı bulan çocuklara “sanatçı kimdir”, “kamusal alanda sanat nedir”, “sanatçının ve sanat eserinin kamusal alanla özdeşleşebilmesi hangi etmenlere bağlıdır” sorularını esas alan bir atölye çalışması senaryosu kurgulanıyor. Akbank Private Banking’in özel olarak hazırladığı ‘Şu Sanat Dedikleri’ isimli sanat tarihi kitabı da çocuklara hediye ediliyor.

Bilgi için:info@sozdanismanlik.com 

0216 414 26 30

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Aralık Atölyeleri

Tanımadığım Birinin Bilmediğim Öyküsü (12-14 yaş): 3 Aralık’ta saat 14.00’de ve 18 Aralık’ta saat 11.00’de yapılacak.

Bir Çantanın Peşinde (15-19 yaş): 11 Aralık’ta saat 14.00’de ve 25 Aralık’ta saat 11.00’de yapılacak.

İğne Deliği Fotoğraf Atölyesi (12-19 yaş): Pazartesi günleri saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

Kolaj Hikayeler (9-11 yaş): 11 Aralık’ta saat 11.00’de, 18 Aralık ve 25 Aralık’ta saat 14.00’de  yapılacak.

SSM ayrıca, ‘Son Kez, İlk Kez’ sergisine paralel eğitimlerin dışında, çocuklara Atlı Köşk’ü tanıtmayı amaçlayan ‘Köşkü Keşfet’ atölyesine de ev sahipliği yapıyor olacak.

Köşkü Keşfet (5-8 yaş):  4, 10, 17 ve 24 Aralık’ta 11.00-13.00 ve 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Bilgi için: 0212 277 22 00

REDBULL FLYING BACH

Break dans dünya şampiyonu Flying Steps ile opera yönetmeni Christoph Hagel güçlerini birleştirerek Bach’ın ‘Das Wohltemperierte Klavier’ isimli eserini muhteşem bir şovla görselleştirdiler. 25 -27 Kasım arası Haliç Kongre Merkezi’nde. www.redbull.com.tr

Tiyatrolardan seçmeler…

Aksanat Çocuk Tiyatrosu’nun‘En Mutlu Çocuk Kim?’ oyunu 19-26 Kasım Cumartesi, saat 11.30’da Aksanat’ta çocuklarla buluşuyor.

18 Aralık, saat 15.00’deİş Sanat’ta ‘Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar’ sahnede!

26 Kasım Cumartesi, 11.00’de Beşiktaş Belediyesi- Fulya Sanat’ta‘Mozart ve Perileri’ adlı oyun minikleri bekliyor...

Kitap kurdu

“Büyüyünce ne olsam?”

Her çocuğun ara ara hayali kurduğu bir konudur. Ancak meslekleri tanımadan ne olacağını bilemezler ki! Meslek tanımlarını anlatan bu kitap hem renkli, resimli, hem de kolay anlaşılır bir dille okuması keyifli.

Hawking’den Evren’e Açılan Gizli Anahtar

Yıldızlı bir gecede gökyüzüne bakıp uzayın derinliklerinde neler olduğunu merak ettin mi hiç? Artık kuyruklu yıldızlardan birinin üzerine atlayıp galaksinin derinliklerinde bir gezintiye çıkma vakti geldi…

Çığır açan fikirleriyle 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olan Stephen Hawking’in kızı Lucy ile birlikte yazdığı ‘Evren’e Açılan Gizli Anahtar’ adlı kitap, evreni ve onun kanunlarını neşeli ve heyecanlı bir hikâye eşliğinde anlatıyor.

Çocuğunuzun Sanat Kitabı

Hepimiz çocukluğumuzda evde veya okulda yaptığımız resimlerin, çizimlerin ve diğer bütün çalışmalarımızın zamanla kaybolmasına üzülürüz. “Keşke saklasaydım!”deriz. Ancak her biri bir yerde olan çalışmalar zamanla yok olur gider. Karga Medya çocuklarımızın çalışmalarını ‘Sanat Kitabı’ adı altında kitaplaştırıyor. Yapmanız gereken çocuğunuz eserlerini toplamak ve Karga Medya ile iletişime geçmek. Bilgi için: 0212 282 00 82 www.kargamedya.com

Eğitici oyun kartları ile çocuklar eğlenerek öğreniyor! Bu kartlar Okul öncesi çocukların görsel hafıza, dikkat ve zihinsel gelişimine destek olmak amacıyla tasarlandı. Haydi anneler Edukids kartlarını almaya!

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın