/Ne deneyelim?

/Ne deneyelim?

Haydi Pilates yapalım! Henüz Pilates’e başlamadıysanız, özellikle Nişantaşı civarında oturanları mutlu edecek bir adresi sizinle paylaşacağım: Niş Pilates. Gerek kilo verirken vücudunu şekillendirmek isteyenler, gerekse bel problemi olanların son dönemdeki favori aktivitesi olan bu sporun 6 prensibi olduğunu biliyor muydunuz? Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Kontrol:Pilates metodunda kontrol çok önemli. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir. Merkezleme:Pilates Metodu’nda, doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar. Akıcı hareket:Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır. Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalı. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalı. Nefes: Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalı. Böylece nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur. Profesyonel eğitmenler eşliğinde özel dersler için, Niş Pilates’e uğramanızı öneririm (www.nispilates.com)

NE OKUYALIM?

Otuz yılı aşkın süredir sıra dışı ve özgün lezzetlerin yaratıcısı Daniel Colagrossi, yepyeni yemek tariflerinin yer aldığı Alafranga Türk Sofrası kitabıyla karşınızda! Bu keyifli kitabın Türkçeye uyarlaması ise Türkiye’nin ilk kadın mizah yazarı olarak da bilinen gazeteci-yazar Mine G. Kırıkkanat’a ait. Colagrossi, bu kitapla arşivlere gömülüp unutulan Osmanlı mutfağının yitik zarafetine bir saygı duruşu olarak, Fransız saray aşçılarının halka mal ettiği tekniklerle Türkler için bir saray mutfağı düzenledi. 168 sayfalık bu lezzet dünyasında, prestijli bir mutfağın kusursuz zenginliğini bulacaksınız. Açık seçik anlatımı, ölçü birimleri, pişirme teknikleri ve yemeğe hangi garnitürün eşlik edeceğine ilişkin verilen bilgiler, ince iş isteyen tarifleri bile kolaylıkla hazırlanır kılıyor. Her bölümün başında, o bölümdeki yemeklere eşlik edecek soslar ve yakışacak garnitürler ayrıntılı olarak yer alırken, sofranızda estetik bir bütünlük sağlanıyor. Alafranga Türk Sofrası’nda 100’ün üzerinde özel yemek tarifi var. (İletişim ve Satış: www.boyutstore.com)

NE İZLEYELİM?

Geçtiğimiz hafta gösterime giren Goethe’nin İlk Aşkı, biyografi tadında muhteşem bir aşk filmi. Johann Wolfgang Goethe’nin gençlik yıllarında yaşadığı aşkın onu nasıl dünyanın en önemli isimlerinden biri haline getirdiğini sergiliyor. Filmin konusu esasen, ünlü edebiyatçı Goethe’nin şaheserlerinden biri olan ve ilk eseri diyebileceğimiz Genç Werther’in Acıları’nın yazılmasına sebep olan aşk acısının hikâyesi… Goethe’yi canlandıran Alexander Fehling rolüyle fiziğini ilişkilendirebilmiş ve iyi bir performans ortaya koyuyor. Onun fiziğindeki güvensiz ve zayıf renkler Goethe’nin gençliğindeki uçarılığı ve zengin babanın sorumsuz oğlu modeliyle uyum gösteriyor. Filmin en başarılı performansı ise Goethe’nin aşık olduğu Lotte’yi canlandıran Miriam Stein’e ait. Kristen Stewart benzeri kırılganlığının yanında ortaya koyduğu güçlü kimlik filmin izleyiciyi esir almasını sağlıyor.

NE DİNLEYELİM?

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 21. yılında yine dopdolu. Şehrin Sesi sloganı ile bu yıl 13 Ekim - 3 Kasım 2011 tarihlerinde dünyaca ünlü caz sanatçılarını ülkemizde ağırlayacak olanFestival, zengin konser programının yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz konserleri ile dikkat çekiyor. Organizasyonu Pozitif tarafından gerçekleştirilen 21. Akbank Caz Festivali’nin öne çıkan isimleri; Charles Lloyd New Quartet, Avishai Cohen ‘Seven Seas’, Arild Andersen Trio,Maffy Falay Sextet, Dusko Goykovich Quartet, The Ray Gelato Giants, Azam Ali & Niyaz, Carmen Souza, Robert Glasper Experiment, Vijay Iyer Trio ve ZAZ.Festivalin bu yılki mekânları arasında Lütfi Kırdar Kongre Sergi Sarayı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat Merkezi, Babylon, Ghetto, Nardis ve The Seed bulunuyor. Biletler hızla tükeniyor, elinizi çabuk tutun!

NEREYE GİDELİM?

Bu mevsim, tam Polonezköy mevsimi. Şehirden uzak nefes almak için, yabani kuş sesleri ve yemyeşil doğa eşliğinde, yeşili ve kültürü aynı anda yaşayabileceğiniz eşsiz bir cennet kösesi burası... Bir taşra atmosferinde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak bir yürüyüş yapmak istiyorsanız, Polonezköy tam aradığınız yer. Burası bir bakıma İstanbul'un arka bahçesi… Polonezköy'de hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik, mangal keyfi, kaliteli ve lüks restoranlarda akşam yemeği, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkânı değerlendirebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın