AP’de Simone Veil ile Lech Walesa’nın adları yaşatılacak

Avrupa Parlamentosu Brüksel’deki merkezinde Simone Veil ile Lech Walesa’nın adını yaşatmak üzere onların adlarını taşıyan mekânların açılışını yapacak.

Simone Veil 1979 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilmiş ilk kadın başkan oldu. Solidarnosc (Lehçe Dayanışma Sendikası) Merkez ve Doğu Avrupa’nın yeniden Avrupa’ya bağlanmasının ilk adımını oluşturan komünizm karşıtı bir hareketti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek bu hafta “Simone Veil Agora” ile “Solidarnosc 1980 Esplanade”in  (Dayanışma Meydanı) açılışını yapacak. Açılışta ikisi de 84 yaşında olan Simone Veil ile Solidarnosc hareketinin Lideri Lech Walesa da hazır bulunacaklar.

Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde doğan Simone Veil, 1944 yılında 16 yaşındayken annesi ve kız kardeşi ile birlikte Auschwitz’e gönderildi. Kampın özgürlüğe kavuşturulmasından kısa süre önce annesi ve kız kardeşi öldürülen Veil, 1945 Mayısında döndüğü Fransa’da hayatını yeniden kurdu. Bir hukukçu olarak başarılı oldu siyasete atıldı. 1974’te Fransa’nın ilk kadın bakanı oldu. Sağlık Bakanı olarak çocuk aldırmanın yasalarca serbest bırakılması konusunda mücadele verdi. Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçilen Simone Veil, üç yıl bu görevde kaldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın