Kirliler yıkanmaya gidiyor, temizler dolaptan çıkmak için pür dikkat. Yıllardır yatakta 2.80 uzanan kirliler nereden bilebilirdi ki çamaşır makinesine atılabileceklerini. Temizlik adet değil ki…

" />

Türk futbolu çarşaf değiştiriyor

Kirliler yıkanmaya gidiyor, temizler dolaptan çıkmak için pür dikkat. Yıllardır yatakta 2.80 uzanan kirliler nereden bilebilirdi ki çamaşır makinesine atılabileceklerini. Temizlik adet değil ki…

Türk futbolu çarşaf değiştiriyor

Bazı sorularla başlayalım.

Yıllardan beri olmayan bu soruşturma neden bu sene yapıldı? 

Daha önce şike izine hiç rastlanmamış mıydı?

Soruşturma kanundan sonra başladı diyorlar, şike bu kanundan önce serbest miydi?

6222 sayılı kanun nisanda çıktı. Ekim ayındaki bulgular Nisan kanunu ile nasıl delil sayılabiliyor?

Veya 2005’teki maç nasıl 2011 model yasa ile yargılanabiliyor?

Neden net bir süre zarfında araştırılma yapılmıyor da ihbar geldi hop 2005, ihbar gitti hop 2010 Ekim inceleniyor?

Bu, işin mantıksal açıdan merak ettiğim bölümleri.

Gelelim ekonomik kısma.

Futboldan ekmek yiyen insanlar öyle az buz değil. Reklamcısı, köftecisi, temizlikçisi, televizyoncusu, otoparkçısı, şapkacısı, sucusu, ekonomisti, analisti, editörü, yazarı, güvenlik görevlisi, taksicisi vs…  Borsacıyı zaten saymıyorum, o hepten bitik. Ve bunların eşi, çocuğu, akrabaları… Yani minimum çarpı 4.

Milyonlar eder.

Sen bir karar vereceksin, belki bazı yuvalar yıkılacak, işsizlik artacak, enflasyon oynayacak, Merkez Bankası buna göre doğrudan müdahalede bulunabilir.

Oturup inceleyelim. İddiaya varım, ne Avrupa’daki borç krizi, ne ABD’deki cari açık, ne büyüme sorunları ne de not indirimlerinin Türkiye’ye yansıması bu denli geniş çaplı bir soruna yol açacak.

Biraz da sosyal-kültürel yönüne bakalım.

Görünen o ki, bu soruşturmanın sonunda taraftarı olduğu takımın zarar görmesi ihtimali olan kitle Türkiye’nin 4/3’ünü kapsıyor. Bu insanlar en büyük hobilerinden mahrum edilecek. Malum, Türkiye zaten genel anlamda akşam işten çık, bir café’ye git, iki kadeh bir şey iç veya mesaiyi erken bitir, bir siesta yap ülkesi değil. Ev-iş, iş-ev ülkesi. Yaşamak için çalışmak yok, çalışmak için yaşamak var. Bu insanların tek eğlencesini de elinden alırsan, hiç yan zorlamayacağım, sadece sabahları duyacağımız korna patlamasından doktorlar iyi para yapar.

E, ne yapmak lazım? Suçlu cezasını çekmesin mi? Sonuna kadar çeksin. Yeter ki bu işi doğru yapalım. Yatağın çamaşırlarını değiştirip, temizleyeceğim darken, affedersin şey etmeyelim.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın