Ortaya çıkarılmasından 40 yıl sonra, Fransa’da Rouen kentindeki Adliye Sarayı altında yer alan Ortaçağ’a ait Yeşiva, ziyaretçilere açıldı

" />

Adliye Sarayı altında bin yıllık Yeşiva

Ortaya çıkarılmasından 40 yıl sonra, Fransa’da Rouen kentindeki Adliye Sarayı altında yer alan Ortaçağ’a ait Yeşiva, ziyaretçilere açıldı

Adliye Sarayı altında bin yıllık Yeşiva

Fransız kenti Rouen’de 15. yüzyıla ait gotik mimari tarzında inşa edilmiş bir bina bulunmakta. Bu bina yüzlerce yıldır Adliye binası olarak işlev görmekte. Günümüzden 40 yıl kadar önce arkeologlar binanın alt zemininde 1100 yıllarına ait tarihi kalıntılar buldular. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kalıntıların Ortaçağa ait bir Yeşiva’ya ait olduğu ortaya çıktı. Bu arkeolojik kalıntı Avrupa’da günümüze kadar ulaşmış ve koruma altına alınmış tek Yeşiva olarak nitelendiriliyor.

Rouen kenti halkı “Avrupa’daki Yahudilere ait en önemli arkeolojik bulgu” olarak nitelendirilen bu mekânın kendi kentlerinde yer almasından dolayı gurur duymaktalar. 1000 yıl kadar önce Rouen’de ticari ve kültürel açıdan oldukça etkin bir Yahudi toplumu ve Yahudi Mahallesi vardı. Yeşiva kalıntısının iç duvarlarında o günlerin tanığı olan İbranice yazılmış iki cümle bulunuyor: “Tora varlığını sonsuza dek sürdürecek” ve “Bu ev yüce bir mekândır.”

Araştırmacılar ilk başlarda buranın Yahudi toplumunun zengin üyelerinden birinin evi veya bir sinagog olabileceği kanısını taşıyorlardı. Ancak konuyla yakından ilgilenen Chicago Üniversitesi’nden bir araştırmacı Norman Golb, mekânın geçmişi hakkında ışık tuttu. İbranice el yazıları üzerine uzman olan Golb, duvar yazıları üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda oranın bir Yeşiva olduğu kanısına vardı.

Adliye binası altındaki Yeşiva, haftada bir gün, sadece salı öğleden sonraları meraklıların ziyaretine açılmakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın