El Ghriba Sinagogu’nda bu yıl festival yok

El Ghriba Sinagogu’nda bu yıl festival yok

Afrika’nın en antik sinagogu sayılan Tunus’taki El Ghriba Sinagogu’nda her yıl geleneksel olarak, dünyanın her tarafından gelen Yahudi kafilelerinin katılımıyla gerçekleşen festival bu yıl güvenlik sorunları nedeniyle yapılmayacak.

Her yıl Pesah Bayramı sonrasında dünyanın her ülkesinden Yahudi grupları Tunus’taki El Ghriba Sinagogu’na gelirler. Bu farklı ülkelere göç etmiş özellikle Tunus kökenli Yahudiler için neredeyse zorunlu bir görevdir. Antik sinagogda dualar edilir ve bir çeşit festival şeklinde etkinlikler düzenlenir.

Ancak bu yılbaşında Devlet Başkanı Zine al-Abidin Ben Ali’nin görevden uzaklaştırılmasının ardından ülkede halen gergin bir ortam hüküm sürmekte.

Bu geleneksel etkinliğin düzenleyicilerinden Perez Trabelsitold yaptığı açıklamada; El Ghriba’ya her yıl olduğu gibi dünyanın her ülkesinden Yahudi kafilelerinin geleceğini ancak güvenlik endişesi nedeniyle festival etkinliklerinin düzenlenmeyeceğini söyledi.

El Ghriba Sinagogu 2002 yılında El Kaide terörüne hedef olmuş 21 yabancı turist yaşamını yitirmişti. Tunus’un Ghabes kentindeki diğer bir sinagog da geçtiğimiz şubat ayında Yahudi karşıtlarının saldırısına uğramıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın