Filipin’in İsrail Büyükelçisi Petronila Garcia, Holokost döneminde 1200 Yahudi’ye vize sağlayan ülkesine verilen teşekkür plaketini aldı

" />

73 yıl sonra gelen teşekkür

Filipin’in İsrail Büyükelçisi Petronila Garcia, Holokost döneminde 1200 Yahudi’ye vize sağlayan ülkesine verilen teşekkür plaketini aldı

73 yıl sonra gelen teşekkür

İkinci Dünya Savaşı yıllarında 1200 Yahudi’nin Filipinler tarafından kurtarılmış olması Yad Vaşem tarafından doğruluğu kabul edilmediyse de, Kudüs’te dini eğitim veren bir kuruluş Filipin elçisine teşekkür etmek üzere bir tören düzenledi.

Filipin Devlet Başkanı Manuel Luis Quezon, Holokost döneminde 1200 Yahudi’ye vize sağlayarak bu kişilerin hayatta kalmalarına ön ayak oldu.

Filipin’in İsrail Büyükelçisi Petronila Garcia, mart ayı başında gerçekleşen bir törende, teşekkür belgesini merkezi ABD’de olan ‘Boys Town Jerusalem Foundation’ başkanından aldı. Bu eğitim kuruluşunun binlerce Yahudi’nin hayatını kurtaran Hollandalı Diplomat Jan Zwartendijk’in adını taşıyan bahçesinde, Yahudileri kurtarmak üzere kendi yaşamlarını tehlikeye atmış kişilerin adını taşıyan plaketler bulunuyor. Son olarak düzenlenen törende Filipin Devlet Başkanı Manuel Luis Quezon’un adını taşıyan bir plaket yerleştirildi.

1939 yılında Filipinlerde yüzlerce kişi Manila sokaklarına çıkmış Kristallnacht sonrasında Avrupa Yahudilerinin mağdur edilmesini protesto etmişti. Daha sonra da Yahudi’lerin Filipin’e göç etmesine izin verildi. Oraya göç eden 1200 kişiye ev, iş temin edildi, Manila’nın ilk sinagogu kuruldu. O sinagogda evlenen ve iki oğlunun bar-mitzva törenini o sinagogda gerçekleştiren 80 yaşındaki Ruth Greenfield’ın ‘Boys Town Jerusalem Foundation’un bahçesinde düzenlenen törende hazır bulunması etkinliğe ayrı bir heyecan kattı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın