Christian Dior Modaevi’nin ünlü tasarımcısı John Galliano, Yahudi bir çifte hakaret ettiği  ve antisemit söylemlerde bulunduğu iddiasıyla Paris’te tutuklandı. Kefaletle serbest bırakılan Galliano, Dior’daki görevinden uzaklaştırıldı.

" />

John Galliano, antisemitizm suçuyla gözaltında

Christian Dior Modaevi’nin ünlü tasarımcısı John Galliano, Yahudi bir çifte hakaret ettiği  ve antisemit söylemlerde bulunduğu iddiasıyla Paris’te tutuklandı. Kefaletle serbest bırakılan Galliano, Dior’daki görevinden uzaklaştırıldı.

John Galliano, antisemitizm suçuyla gözaltında

Moda dünyasının en önemli tasarımcılarından John Galliano, aşırı alkol aldığı bir mekanda yan masada oturan Yahudi çifte hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı. İddialara göre Galliano, Marais bölgesindeki kafenin terasında içki içerken, diğer masadaki çifte sözlü tacizde bulundu ve hakaret etmeye başladı. Gözaltına alınan ünlü modacının yasal içki limitinin üzerinde alkol aldığı belirlendi.

Polis memurlarından alınan bilgiye göre, Galliano’nun yeni koleksiyonunun tanıtımının yapılacağı Paris Moda Haftası öncesinde aşırı stres altında olduğu için sinirlerine hâkim olamadığı ve tartışmaya girdiği açıklandı.

Dior Modaevi’nin başındaki Galliano savcılığın talimatı üzerine serbest bırakıldı. Christian  Dior yetkilileri olayın duyulduğu ilk gün, konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındılar. Yirmi yıldır Fransa’da yaşayan ve sık sık Marais bölgesinde görünen John Galliano’nun avukatı Stephane Zerbib, müvekkilinin antisemit saldırılarda bulunduğu iddialarını yalanladı. Ünlü tasarımcı kefaletle serbest bırakıldı.

Polis; “Galliano’nun Yahudi çiftle neden konuştuğunu, tarafların birbirlerini tanıyıp tanımadıklarını henüz bilmiyoruz” açıklamasını yaptı. Olayın yaşandığı Marais bölgesi, Paris Yahudi Cemaati’nin geçmişinde önem taşıyan bir mekân. Çünkü Nazi işgali sırasında Yahudilerin kamplara sevk edilmek üzere yoğun şekilde toplandıkları tarihi önemi olan bölgelerinden biri… Marais günümüzde şık kafe ve butiklerle çevrili lüks bir alışveriş bölgesi.  İngiliz bir baba ile İspanyol bir annenin çocuğu olan Cebelitarık doğumlu 50 yaşındaki John Galliano, 1996’dan beri Dior’un yaratıcı ekibinin başında yer alıyor ve günümüzün en etkin tasarımcısı sayılıyor.

Olayın duyulduğu gün Dior’dan herhangi bir yorum yapılmazken, ertesi gün moda evi CEO’su Sidney Toledano’nun yaptığı açıklamada, Bernard Arnault’un sahibi olduğu Dior Modaevi’nin antisemit veya ırkçı söylemlere hoşgörü ile yaklaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Ayrıca soruşturma tamamlanıncaya dek John Galliano’nun görevden uzaklaştırıldığı haberini verdi. Marais bölgesindeki La Perle Café’de meydana gelen olayda Galliano’nun yan masada oturan Yahudi çifte; “Pis suratlı Yahudi, sen ölmeliydin, seni öldüreceğim” türünden çirkin saldırılarda bulunduğu açıklandı.

Almanya’da yayımlanan moda dergisi Sleek’in web sitesinde Yahudi çift ile John Galliano arasında karşılıklı sözel atışmalar olduğu, Galliano’nun koruması ile La Perle çalışanlarının duruma engel olma girişimlerinin sonuç vermediği bilgisini verdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın