ABD’ye göç etmiş bir İsrailli’nin oğlu olan Beyaz Saray’ın eski Genel Sekreteri Rahm Emanuel, birinci tur seçimlerde oyların yüzde 55’ni alarak Chicago belediye başkanı oldu

" />

Rahm Emanuel Chicago’ya yeni başkan

ABD’ye göç etmiş bir İsrailli’nin oğlu olan Beyaz Saray’ın eski Genel Sekreteri Rahm Emanuel, birinci tur seçimlerde oyların yüzde 55’ni alarak Chicago belediye başkanı oldu

Rahm Emanuel Chicago’ya yeni başkan

Altı adayın girdiği yarışta oyların yüzde 55’inden fazlasını alan Rahm Emanuel,  5 Nisan’da yapılması öngörülen ikinci tur seçimleri gereksiz kıldı ve Chicago’nun yeni belediye başkanı seçildi.

Emanuel, açık ara farkla kazandığı seçimin ardından 22 Şubat Salı günü yaptığı konuşmada, “Bu zafer, Chicago’nun geçmişinden kalan eski bölünmelerin ve eski alışkanlıkların geride bırakılabileceğine inananların zaferi” dedi.

Seçim sonucunun kesinleşmesi üzerine Emanuel’i tebrik eden ABD Başkanı Barack Obama, eski dostunun Chicago halkı için bir kazanım olduğunu söyledi.

Emanuel, Demokrat Parti üyesi Richard Daley’den görevini teslim alacak. Daley, böylece 22 yıllık görev süresinin ardından emekliye ayrılacak. Oyların yüzde 97’sinin sayılmasının ardından elde edilen sonuçlara göre, Emanuel yüzde 55 oy alarak galibiyetini ilan etti.

Bill Clinton’un seçim kampanyasının danışmanlığını ve mali işlerini yürüten Rahm Emanuel, 1993 ile 1998 yılları arasında Beyaz Saray’da Clinton’un üst düzey danışmanlarından biri oldu. Bu görevinden istifa etmesinin ardından 2002 yılında Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve siyasi kariyerinde hızla yükselmeye başladı. 2004 yılı başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin seçim kampanyasında görev aldı. Barack Obama’nın ABD başkanlığına seçilmesi ile Rahm Emanuel, Beyaz Saray Genel Sekreterliği görevine getirildi. 2010’un Ekim ayında Chicago belediye başkanlığına adaylığını koymak üzere bu görevinden ayrıldı.

Rahm İsrael Emanuel, 29 Kasım 1959’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Chicago’da dünyaya geldi. Kudüs’te doğan babası Benjamin M. Emanuel bir çocuk doktoru, Chicago doğumlu annesi Marsha Smulevitz sivil toplum kuruluşlarında oldukça etkin bir kadındır. Rahm Emanuel’in ağbisi Ezekiel J. Emanuel bir onkolog, diğer erkek kardeşi Ari Emanuel Hollywood’da yetenek avcılığı yapıyor. Rahm Emanuel’in kendisinden 14 yaş küçük Şoşanna adında evlatlık bir kızkardeşi de var.

Aile, 1948 Arap-İsrail Savaşı’nda öldürülen Rahm’ın amcası Emanuel Auerbach’ın anısına soyadını Emanuel olarak değiştirdi. Ancak bazı kaynaklar ailenin Auerbach olan soyadını 1933 ile 1938 yılları arasında değiştirdiği bilgisini vermekteler.

İlk eğitimini Chicago’da gören Rahm Emanuel 1981 yılında üniversiteden mezun oldu, yüksek lisansını 1985’te Northwestern Üniversitesi’nde iletişim ve hitabet alanında tamamladı.

1991’de Körfez Savaşı sırasında, İsrail Ordusu’na sivil bir gönüllü olarak katıldı. Emanuel’in eşi Amy düğünlerinden kısa süre önce Yahudiliğe geçti. Biri erkek, ikisi kız üç çocuk sahibi olan Emanuel çifti, Chicago’nun Anshe Şalom Modern Ortodoks Cemaati’nin üyesi. Yahudi olmaktan ve bu dini mirasın öğretileriden gurur duyduğunu her fırsatta vurgulayan Rahm Emanuel, sık sık triatlon yarışlarına da katılıyor. Geçtiğimiz mayıs ayında oğlu Zach’ın bar-mitzva töreni için ailece Kudüs’e giden Emanuel Ailesi, Ağlama Duvarı’nı da ziyaret etmişti.

 Belediye başkanlığına mayıs ayında başlayacak olan Rahm Emanuel, Chicago’da bu göreve gelen ilk Yahudi olacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın