Hermann Goering ve diğer üst düzey Nazilerin Nuremberg’de yargılanmasından 65 yıl sonra aynı duruşma salonunda bir sergi açıldı

" />

Nuremberg’in 65. yılında YENİ BİR SERGİ

Hermann Goering ve diğer üst düzey Nazilerin Nuremberg’de yargılanmasından 65 yıl sonra aynı duruşma salonunda bir sergi açıldı

Nuremberg’in 65. yılında YENİ BİR SERGİ

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Nuremberg’deki sergi açılışına Rusya Dışişleri Bakanı, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan üst düzey temsilciler katıldı.

Goering ve diğer 20 Nazinin 20 Kasım 1945’te başlayan duruşmalarının gerçekleştiği salon 65 yıldır olduğu gibi korunuyor.  218 günlük duruşma sürecinin ardından Goering ve aralarında Dışişleri Bakanı Joachim Ribbentrop’un da bulunduğu 11 Nazi ölüme mahkum edilmiş, Hitler’in sekreteri Martin Bormann gıyabında yargılanmıştı.

Goering hücresinde siyanür alarak intihar etmiş darağacında asılmaktan kurtulmuştu. Diğerleri mahkeme salonu yakınındaki bir spor salonunda infaz edilmişlerdi.

Nuremberg’de üç sanık temize çıktı ve tahliye oldu, aralarında Hitler’in gözde mimarı Albert Speer, 1987’de Berlin’de Spandau hapishanesinde yaşamını yitiren Rudolf Hess’in bulunduğu dört sanık çeşitli cezalara çarptırıldı.

Bavarya Bölgesi kenti olan Nuremberg, Nazizmle özdeşleşmiş bir yerleşimdi. Yahudilere karşı ırkçı yasalar bu kentte kararlaştırılmış, Hitler Nazi Partisi’nin en geniş çaplı gövde gösterilerini bu kentte düzenlemişti.

Nuremberg’deki serginin açılış töreninde ABD Büyükelçisi Stephen Rapp, İngiltere’den Başsavcı Dominic Grieve ve Fransa’dan eski Dışişleri Bakanı Roland Dumas katıldılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın