Yazar Harry Mulisch, Yahudi bir annenin ve Nazi işbirlikçisi bir babanın çocuğu olarak deneyimlerini romanlaştırarak Hollanda’nın en popüler yazarları arasında yerini almıştı.

" />

Hollanda en iyi yazarını yitirdi

Yazar Harry Mulisch, Yahudi bir annenin ve Nazi işbirlikçisi bir babanın çocuğu olarak deneyimlerini romanlaştırarak Hollanda’nın en popüler yazarları arasında yerini almıştı.

Hollanda en iyi yazarını yitirdi

83yaşındaki yazar Harry Mulisch geçtiğimiz hafta Amsterdam’daki evinde yaşama veda etti. Yazarın 1982 yılında yayımladığı ‘The Assault’ adlı romanı, İkinci Dünya Savaşı’nda Hollanda halkının Nazi işgali altındaki dönemine ışık tutar.

Bu romanda, Nazilere karşı direnenlerin, Nazilerle işbirliği yapanların veya taraf tutmayan çoğunluğun suçlu ya da suçsuz olarak tanımlanmasının güçlüğünü dile getirir.

‘The Discovery of Heaven’ ve ‘The Assault’ romanları ile Hollanda’da adını duyuran yazarın her iki kitabı da filme uyarlandı. ‘The Assault’ 1986’da En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

Harry Mulisch kitaplarında savaş dönemi insan portrelerini ve o dönemde ergenlik yaşında olan kendisini yansıtır. Mulicsh’in Almanların denetimindeki bir bankada çalışmakta olan Avusturya göçmeni babası, Yahudilerden gasp edilmiş sanat eserleri ve malvarlıklarını düzenlemesini yapmaktaydı. Harry’nin annesini yani eşini ölümden kurtaracak kadar forsluydu. Fakat eşinin ailesinin kamplara gönderilip gaz odalarında öldürülmelerini engellemek için hiçbir şey yapmadı. Savaştan sonra Nazilerle işbirliğinde bulunmak suçundan uzun yıllar hapis yattı. ‘The Assault’ Hollanda edebiyatının temel taşlarından biri oldu; şöyle ki yazarın ölümünün ardından Başbakan Mark Rutte, “Hepimiz Harry Mulisch’in kitaplarıyla büyüdük. O okurlarının kalbini çalmasını başaran gerçek bir entelektüeldi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Mulisch’in başyapıtı olarak nitelendirdiği ve 1992’de yayımlanan ‘The Discovery of Heaven’ adlı romanı, 2007 yılında Hollanda’da gerçekleştirilen bir ankette ‘Hollanda’da tüm zamanların en iyi kitabı’ seçildi. Harry Mulisch ülkesinin en saygın ödülleri ile onurlandırıldı, ayrıca 2007 yılında Amsterdam Üniversitesi’nden onursal doktor payesi ile taltif edildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın