Romanya’da TOPLU MEZAR BULUNDU

Romanya’da TOPLU MEZAR BULUNDU

Elie Wiesel Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Romanya’nın Popricani mevkiinde yapılan arkeolojik kazıda İkinci Dünya Savaşı dönemine ait kadın, çocuk, erkek, yaşlı 100 kadar Yahudi’nin gömüldüğü toplu bir mezar ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Elie Wiesel Enstitüsü, toplu mezardaki Yahudilerin kurşunlanarak öldürülmesinin bazı tanıklarının halen hayatta oldukları açıklamasını yaptı.

Yahudi olduğu düşünülen tanıklardan biri tam öldürülmek üzereyken Ortodoks Hıristiyan olduğunu kanıtlayıp ölümden kurtuldu, ancak bu sırada Yahudilerin kurşunlandığı sahneye tanık oldu.

Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel’in başını çektiği komisyon 2004 yılında yaptığı açıklamada İkinci Dünya Savaşı yıllarında Romanya’da 280.000 ile 380.000 arasında Romanyalı ve Ukraynalı Yahudi’nin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Vulturi bölgesinde kazılarını sürdüren arkeologlar toplu mezardan16 beden çıkarınca savcılık soruşturma başlattı. Bu bölgede daha önce de 311 Yahudi’ye ait bir toplu mezar bulunmuştu. Romanya’nın Nazilerle işbirliği içinde Yahudi soykırımındaki rolü 2003 yılında su yüzüne çıktı. Komünist rejim döneminde bu tür gerçekler tarihin derinliklerinde kalmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın