Sağlıklı nesiller için sadece anne sütü

Bu sene Lansinoh firması, “Emzirme Reformu Manifestosu”ndan yola çıkarak 1-7 Ekim tarihlerini Emzirme Haftası olarak ilan etti. Haftanın önemi itibariyle 1 ve 2 Ekim arasında Nişantaşı City’s ve E-bebek Çamlıca’da gerçekleştirilen etkinliklere ayrıca birçok firma destek verdi.

Sağlıklı nesiller için sadece anne sütü

Amacı anne sütünün önemine dikkati çekmek ve anne sütüyle beslemeyi desteklemek olan etkinlikler kapsamında Lansinoh Türkiye, ‘Her Damlası Altın Anne Sütü’ adlı fotoğraf sergisinde, doğum, bebek ve aile fotoğrafları konularında uzmanlaşmış Aslı Tür, Ayça Oğuş  ve  Özlem Turan adlı  fotoğraf sanatçısını bir araya getirdi.  Kendiler de anne olan sanatçılar, anneyle bebek arasındaki en saf, en doğal, en organik bağ olan emzirmeyi sonuna kadar desteklediklerini ve bunu fotoğraflamaktan büyük zevk aldıklarını belirtiyorlar. 1 Ekim’de başlayan sergi 17 Ekim’e kadar Nişantaşı City’s AVM’de devam edecek.

1 Ekim Cuma günü Nişantaşı City’s AVM’de yer alan etkinlikler arasında kokteyl ve sergi açılışı, takibinde defile ve son olarak: “Sağlıklı Nesiller için sadece Anne sütü” başlıklı konuşmada Emzirme Reformu Hareketi fikir annelerinden Elif Doğan, bebek dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hande Yuvakuran,  Kariyer.net İş Ortaklığı Yöneticisi Eylem Gürgenç, Lansinoh Türkiye Ürün Müdürü Işık Taçoğlu ve LeiLeo markasının yaratıcısı Zeynep Ersöz konuşmacı olarak yer aldılar.

2 Ekim Cumartesi günü ise E-bebek Çamlıca’da yer alan konuşmada ilk günkü isimlere ek olarak Yaşasın Hayat Kliniği Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Yemişçi katılımcılara gebelikte ve annelikte sağlıklı beslenme hakkında bilgi aktardı. Ardından Zeynep Kamil Yeni doğan Bebek Bakım Ünitesi Hemşiresi Ebru Temizsoy, “Emzirme teknikleri ve pozisyonları” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinliklerde yer alan sunum ve konuşmalar hakkında ayrıntılı bilgiyi internet sayfamızda okuyabilirsiniz…

Türkiye’de İlk Kez Bebekleriyle Anneler Podyumda

LeiLeo markasının sahibi henüz anne olmamasına rağmen, emziren annelerin uygun kıyafetler bulamamaları konusundaki eksikliği fark ederek kendi markasını yaratmış. Etkinlikler arasında markanın koleksiyonun sergilendiği defilede, gönüllü olarak birçok anne ve bebeği Banu Noyan’ın koreografisinde belki de ilk kez podyum tozu yutarak hareket destek vermiş olduk. Olduk diyorum çünkü kızımla ben de gönüllü modellerin arasında yerimizi aldık. Hepimiz için oldukça heyecanlı ve keyifli bir defile deneyimi oldu. Kendi kızım dahil ağlayan bebekler güne başka bir renk kattı. Bu defile reformun annelerce desteklendiğinin güzel bir göstergesi oldu. Umarım böyle bir sivil toplum hareketi daha fazla anneye daha fazla bölgeye yayılabilir.

Defilenin hemen sonrasında anneler çeşitli kanallara kısa röportaj verdiler.

“Sağlıklı Nesiller için sadece Anne sütü”

Defile heyecanının ardından gerçekleşen konuşmada genel olarak çalışan annelerin sıkıntılarından bahsedildi. Doğan, Emzirme Reformunun neden gerektiğini anlatırken, tüm konuşmacılar gibi Gürgenç harekete kişisel olarak destek verdiğini ifade etti ve tüm samimiyetiyle kişisel emzirme deneyimini bizlerle paylaştı.

Gürgenç’in kısa hikâyesi ‘sütüm gelmiyor’ diye düşünenlere moral olmuştur.

Doğurduktan sonra başta sütünün gelmediğini ve 4 aya kadar emzirebilsem buna da şükür diye düşündüğünü belirtti.

Kendi annesinin de kendisi dahil 3 çocuğunu da emziremediğini, bu yüzden kendisinin de sütünün olmayacağını düşündüğünü belirtti. Ancak sonra annesinin desteğiyle emzirmeye başladığını anlattı. Emzirebilmek için bol su içtiğini, tatlılar yediğini, bunların kesinlikle sütüne faydası olduğunu ama en önemlisinin moral olduğunu belirtti.

Bu şekilde dört ayı hedeflerken sekiz aya kadar emzirebildiğini anlattı. Elbette bir çok daha uzun emzirebilen anneye göre bu süre kısa olduğunu ancak kendi adına büyük bir başarı olduğunu ve bundan memnun olduğunu vurguladı.

Yuvakuran, firmanın hedeflediği kitlenin anne ve bebek olması dolayısıyla anne sütünün önemi konusunda kesin destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirtti.

LeiLeo'nun sahibi ise henüz anne olmadığı halde anne sütünün değerini hissettiğini ve bu sebeple harekete destek vermekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Emzirme Reformu Nedir?

Çalışan ve emziren annelerden iş ve toplumsal hayatta emzirme, süt sağmaya ve doğum izniyle ilgili olarak yaşadıkları sıkıntılar konusunda blog tutan iki anneye yorumlar gelmeye başladı. Çünkü bu anneler maksimum ücretli 4 ay izin kullanabildiler. İşe döndüklerinde ise uygun ortamda süt sağma, sağdıkları sütü uygun şekilde saklama ve mesaiye kalmadan evlerine gidebilme ya da mobbing gibi konularda sıkıntılar yaşadılar.

İşte bundan hareketle bu iki anne Emzirme Reformu Manifestosunu yazdılar. Manifesto şu ana kadar 570 kişiden destek almış. Amaç çok daha fazla sayıda insana ulaşmak ve sonuçta resmi makamlara ulaşarak reformu hayata geçirmek. Manifestoyla ilgili daha fazla detay için www.emzirmereformu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aslında iş kanununa göre doğum izni toplamda 10 aya kadar ücretsiz şekilde uzayabilmektedir ancak çeşitli sebeplerden dolayı pratikte uygulaması yok. Çünkü Türkiye’de geçici istihdam kültürü olmadığından ve bazı durumlarda annelik izni alacak kişinin yeri yeterli nitelikte personel ile telafi edilemediğinden bu kanun pratiğe geçememekte. Ayrıca anne adayları kanuni haklarını net olarak bilmemektedirler. Bu konuda bilinçlendirilmeleri ve haklarını aramayı öğrenmeleri gerekmektedir. (BKZ: İş Kanunu 4857/Madde 74’)

 “Emzirme teknikleri ve pozisyonları” adlı sunumdan bazı notlar

Emzirmenin faydaları nedir?

Bebek için faydaları

Anneler için faydaları

Hazırlanması kolay ve ekonomik bir besindir

Gebelik öncesi forma döndürür

Bebeğin kabızlık ve ishal riskini azaltır

Osteoporoz, kemik erimesi ve bazı kanser risklerini azaltır

Bebeğin gerekli mineralleri, kalsiyumu ve proteini almasını sağlar

Lohusalık depresyonunu azaltır

İyi tartı almasını sağlar

Rahmi eski haline getirir

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ani ölüm sendromu riskini azaltır

Nitekim Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmelerini, daha sonrasında ise ek gıdalarla desteklenerek en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermektedir. Ülkemiz Sağlık Bakanlığı da “ilk altı ay sadece anne sütü” yaklaşımını benimsemektedir. Çünkü anne sütü en kolay, zahmetsiz ve ekonomik bebek besinidir.

Her anne süt verebilir mi?

Her anneni bebeği için sütü vardır. Ancak bunun için sabırlı olmak, moral bozmamak gerekir. Bunun yanı sıra beslenmeye dikkat etmeli gereksiz tatlı yiyecek ve içecek alımından kaçınmalı ayrıca bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca stresten uzak olmalı, uyku ve dinlenmeye önem vermeli. Duruma göre sıcak kompres, memeye masaji ılık duş veya sırta masaj ile destek vermekte fayda vardır.

Süt oluşturmak için neler yapmalı?

·         Emzirme ve süt sağma; gece mutlaka emzirilmeli ve ya sağılmalı çünkü oksitosin hormonu gece artıyor

·         Beslenmeye dikkat edilmeli

·         Bol sıvı alınmalı ama karbonhidratlı ve tatlı sıvı alımına dikkat edilmeli

·         Uyku ve dinlenme

·         Stresten uzak olmalı

·         Duruma göre emzirmeden önce ılık bir duş alınmalı

·         Veya annenin sırtına biri masaj yapmalı

Emzirmeden önce eller yıkanmalı, meme başı da bir kaç damla süt ile temizlenmeli. Anne ve bebek rahat ve temiz hissetmeliler özellikle bebeğin gazı çıkmış olması önemlidir.

Doğru meme alan bir bebeğin;

·         Bebeğin ağzı geniş açık,

·         Alt dudağı dışarıya dönük ve memeyi kavramalı (dudaklar sadece meme başını tutuyor olmamalı)

·         Yanakları yuvarlak ve dolgun olmalı. (yanaklar çökük olmamalıdır)

·         Sütü yuttuğunu duyarız (Şapırtı sesi varsa hatalıdır, meme tahriş olabilir)

Bebek doğru yerleşmediğinde meme tahriş olabilir, çatlar ve ağrı yapar, anne acı çeker. Bebek bırakana kadar memede tutmak gerekir. Alışana kadar 45 dakika ve fazla tutmak gerekebilir.

Her bebek anne süt alacak kadar şanslı mıdır?

Bir bebek çeşitli sebeplerle anne sütü alamayabilir; örneğin bebek prematüreyse veya emmeyi reddederse ya da annenin meme başı içeri dönükse bebek sütü ememeyebilir. Ancak artık bunun da çözümü var; anneler sütleri geldiği sürece sağarak bebeklerine verebilirler.

Fakat toplum ve iş hayatında yaşanan bazı sıkıntılar sebebiyle de bazı anneler bebeklerine diledikleri gibi süt verememenin endişesini yaşamaktadırlar.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın