Bu hafta Schneider Tempel'a uğrayalım

Bu hafta Schneider Tempel'a uğrayalım

NE OKUYALIM?

Yazın bitmesiyle günler kısaldı, geceler uzadı. Artık kitap okuyacak daha çok zamanımız var. Size sonbaharın bu ilk günlerinde keyifle okuyabileceğiniz, okurken bir yandan da müzik dinleyebileceğiniz bir kitap önermek istiyorum. Adı: Aşkın 8 Kusuru. Birbirine hiç benzemeyen sekiz farklı insanı, tek ortak noktaları olan AŞK teması altında birleştiren kitabın yazarı Arzu Uzun henüz 26 yaşında çiçeği burnunda bir yazar. İlk kitabı zaten! Aşkın 8 Kusuru, sekiz farklı insanın sekiz farklı hikayesinin ele alındığı bir öykü kitabı. Cesur dili ve iddialı anlatımıyla, söz oyunlarına gerek duymadan, herkesin yaşadığından ve gördüğünden farklı bir açıdan bakıyor aşka… Kitabın ilginç bir özelliği de kendine özgi Playlist’i olan olması. Böylelikle okuyucu, kitabın girişinde verilen “Bu Kitabı Okurken Dinleyebilecekleriniz” listesindeki tüm şarkıları müzik çalarına aktararak, kitabın kahramanlarıyla birlikte, aşkın ve hayatın içinde benzersiz bir yolculuğa çıkma şansını yakalıyor. Aşkın 8 Kusuru, Eylül başından bu yana GOA etiketiyle, tüm kitapçılarda…

 NEREYE UĞRAYALIM?

Schneidertempel Sanat Merkezi, 7-30 Ekim 2010 tarihleri arasında çok ilginç bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi’nin adı “Kapı’nın dışında kalanlar”. Önceki çalışmalarında da mekân olarak ‘kapı’yı seçen Emrah Günay bu kez içerisiyle dışarısını ayıran kapının önüne, sokağa çeviriyor objektifini ve sokakta yaşayanlarla, hayatını sokaktan kazananlara dikkat çekiyor. Kentin sokaklarında sabahlayan, bizler uyurken kentin boş caddelerini, köprülerini adımlayan, acılarını yüzlerine hapsetmiş insanlara yer veriyor sergisinde.  Açılış 7 Ekim 18.00-20.00 saatleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bir kokteylle yapılacak. Sergi hafta içi her gün 10.30-17.00, Pazar günleri ise 12.00-16.00 arasında gezilebilecek.

 NE DİNLEYELİM?

Yasmin Levy İstanbul’u çok sevdi! Geçtiğimiz kış, İKSV Salon’da, yazın da Turkcell Kuruçeşme Arena’da Kubat ile birlikte, müzikalite açısından hayranlık uyandıracak konserler veren sanatçı, 30 Ekim Cumartesi akşamı saat 21.00’de, bu kez Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da sahne alacak. İzmir cemaatinin içinde doğan babasının koro şefliği ve şarkı derleyiciliği yapmış olması dolayısıyla bugünkü repertuarını oluşturan Yasmin Levy, şarkıcılık kariyerine Flamenko söyleyerek başladı, ancak Ladino’nun yok olmaması adına Sefarad şarkılarına yöneldi. Albümlerinde çok kültürlü yaşantısını art arda gelen canlı ve sürekli ritimlerle yeniden yaşattı. Sanatçı, “Bir kere duyduğunuzda bir daha asla unutamayacağınız ses” olarak tarif ediliyor. Farklı kategorideki bilet fiyat fiyatları 56 ile 97 TL arasında değişiyor.

 NEREYE GİDELİM?

Önünden belki 100 defa geçmişimdir, ama asla gözüme ilişmemişti, ne tuhaf! Galata’daki Anemon Otel’den söz ediyorum, ayıplamayın beni ne olur. Otelin odalarını gezme fırsatım olmadı henüz, ama Teras Katı’ndaki Pitti Restoran’ı tek kelimeyle muhteşem. Gerek dekorasyonu, gerekse Türk ve dünya mutfağından seçme lezzetleriyle müthiş bir hizmet sunuyor. Ama tüm özellikleri bir yana, restorana girer girmez etrafınızı saran eski İstanbul, Haliç ve Galata Kulesi manzarası gerçekten nefes kesici. Tavanının ve duvarlarının camdan olmasından dolayı İstanbul’un sonsuz gece mavisinde, konuklara büyülü bir ortam sunuyor. Servisi dört yıldızlı, garsonlar bir an olsun etrafınızdan ayrılmıyor, bir dediğinizi iki etmiyorlar. Fiyatları ise gayet makul. Hürriyet Gazetesi tarafından  ‘en iyi kışlık teras’, Sabah Gazetesi tarafından da ‘evlenme teklif edilecek en iyi yer’ olarak seçilmiş olması boşuna değil anlayacağınız…

 NE İZLEYELİM?

Tüm dünyada yirminin üzerinde ülkede, 250’den fazla şehirde perde açan CHICAGO Müzikali, 1-9 Ekim 2010 tarihleri arasında TİM Show Center’da sahnelenecek. 2002 yılında beyazperdeye aktarılan bu ünlü müzikali kim hatırlamaz ki?  Başrollerinde Catherine Zeta-Jones, Renée Zellweger, Richard Gere ve Queen Latifah gibi ünlülerin yer aldığı film toplam altı dalda Oscar kazanmıştı. Müzikalin yapımcıları Barry ve Fran Weissler. 1996’dan bu yana 24 ülkede on bir dilde farklı prodüksiyonu gerçekleştirilen dünya çapındaki CHICAGO Broadway tarihinde en uzun süredir sahnelenen 6.prodüksiyon unvanını koruyor.  Bilet almak için geç kalmadınız. Üstelik biletlere belirli gün ve saatlerde  %40 oranında bir indirim de uygulanmışken, bu fırsatı kaçırmamanızı öneririm.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın