‘Öteki’ni tanımak üzere oluşturulan bir eğitim programının katılımcıları olan Yahudi, Arap, Dürzü, Bedevi ve Hıristiyan öğrenciler, bu ay çıkacakları Polonya gezisinde ölüm kamplarını birlikte gezecekler.

" />

Lise öğrencileri Polonya yolcusu

‘Öteki’ni tanımak üzere oluşturulan bir eğitim programının katılımcıları olan Yahudi, Arap, Dürzü, Bedevi ve Hıristiyan öğrenciler, bu ay çıkacakları Polonya gezisinde ölüm kamplarını birlikte gezecekler.

Lise öğrencileri Polonya yolcusu

İsrail’deki Yahudi, Arap, Dürzü, Bedevi ve Hıristiyan 220 öğrencilik özel bir grup bu ay sonunda Polonya’daki ölüm kamplarını ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Katılımcı öğrenciler İsrail’in farklı yerlerinde yer alan Amal Okulları’nın öğrencileri. Bu gezi; “Bizler hepimiz aynı insan fabrikasının parçasıyız” sloganı altında gerçekleşecek.

Amal Okulları Grubu Başkanı Shimon Cohen öğrencilere gönderdiği mektupta bu geziye çıkarken yanlarına alacakları yiyecek ve giysinin yanı sıra sabır, dikkat ve zihin açıklığı ile katılımlarını istedi. Öğrenciler Yahudi ulusunun Avrupa’da çektiği acıları, aynı zamanda ‘öteki’ hakkında bilgisizlik nedeniyle diğer ülke ve din mensuplarının maruz kaldıkları acıları öğrenecekler.

KALABALIK VE UYUMLU BİR GRUP

Gezi öncesinde öğrenciler bir seri toplantı ile bir araya geliyor ve geldikleri farklı dünyaları birbirleriyle paylaşıyorlar.  İlk toplantılarda kültürel farklılıklar su yüzüne çıkarken, zamanla birbirlerini tanımayı öğreniyorlar. Kiryat Malakhi’den bir öğrenci lise çağındaki gençlerin ortak zevkleri olduğunu ve gruptaki herkesin kısa zamanda Facebook arkadaşı olduklarını söyledi. Shefaram’daki Teknoloji Lisesi’nin Müdürü Munir Saad, öğrencilerin geziye okuldan kaçamak yapmak amacıyla katıldılarsa da hazırlık sürecinde dahi Holokost hakkında bilgilendiklerini söyledi. Saad; “İsrail’de yaşayan bir azınlık olarak Yahudilerin trajedisi ile özdeşleştiler, en önemlisi de birbirini tanımaya çalışırken, gerçekten de birlikte uyumlu bir şekilde yaşanabileceğini öğrendiler” demekte.

Arap öğrencilerin biri de duygularını şu sözlerle ifade etti: “Başlangıçta Holokost’u öğrenmeye hiç merakım yoktu, sadece okuldan kaçamak yapmak cazip geldi. Buna rağmen Yahudi gençleri tanımış olmanın, hepimizin bir olduğunu idrak etmenin ve Holokost’u öğrenirken Yahudi gençlerin de bizim İsrail’deki zor yaşamımızı öğrenmelerinin hepimiz için bir kazanım olduğu görüşündeyim” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın