Ben Zvi Enstitüsü’nden Türkiye Yahudileri

Ben Zvi Enstitüsü’nden Türkiye Yahudileri

Kudüs İbrani Üniversitesi Ben Zvi Araştırma Enstitüsü’nün hazırladığı 19. ve 20. Yüzyılda Doğu Ülkeleri Yahudi Toplumları’nın Tarihi dizisinde Türkiye ile ilgili kitap yayınlandı.

Türkiye Yahudiliğine ilişkin Yaron Ben Nae’nin derlediği Türkiye kitabının yayınlanması vesilesi ile Kudüs İbrani Üniversitesi, Ben Zvi Araştırma Enstitüsü’nde 5 Ocak’ta bir tanıtım gecesi düzenlendi. Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva ile eşinin onur konuğu oldukları etkinliğe Türkiye Yahudi toplumundan kişiler katıldı.

Ben Zvi Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Yomtov Assis’in ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım gecesinde, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden  Prof. Yaakov Landau ve Prof. Edwin Saroussi ile Bar-İlan Üniversitesi’nden Dr. Avraam Elkayam yaptıkları konuşmalar sonrasında yeni yayınlanan kitabın Türkçeye çevrilmesinin gereğini vurguladılar.

Hahambaşı İsak Haleva’nın katılımının büyük memnuniyetle karşılandığı etkinliğin sanatsal bölümünde şarkıcı  Hadas Pal Yarden, Yohay Barak’ın çaldığı bağlama eşliğinde klasik Türk müziğinden örnekler sundular.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın