Acaba ne olacak?

Yıllar önce yurt dışına yaptığım bir seyahatte – her fırsat yakaladığımda olduğu gibi- dua saatinde bir sinagogu ziyaret etmiştim.

O yıllarda cemaatimizde henüz sinagog ilahileri veya Maftirim Korosu  gibi faaliyet gösteren korolarımız yoktu veya bi haberdim. Ziyaret etmiş olduğum sinagogda orta ve ileri yaşta beylerin  oluşturduğu koroyu  takdir ve aynı zamanda hayretle karşılamıştım. O dönemde bizde neden yok diye düşünmüştüm…

Yıllar içinde katıldığım etkinliklerde korolarımızı hep o günü anımsarak dinlerim…

Geçtiğimiz Pazar günü Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu’nda katıldığım Tu- Bişvat kutlamasında bir zamanlar Mahazike Tora Gençlik Korosu’nda bulunan Hahambaşı Rav İsak Haleva, Aşer Levi,  Cako Taragano, Daryo Chaban, Hayim Bayar, Hayim Hason, Marko Galimidi, Menaşe Kohen, Mordo Bennun, Mordo Kumrulukuş, Mordo Valansi ve Sedat Amon, İzzet Bana idaresinde Tu Bişvat bayram şarkılarını seslendirdiler.

Koroya kanunda Yavuz Hubeş, gitarda Selim Hubeş eşlik ettiler.

 Çocukları hatta belki de torunları şimdiki koroda şarkı söyleyen büyüklerin bu sunumu, günün uzun süre hafızalardan silinmeyecek görüntülerinden birini oluşturdu.

Sinagoglarımız idari kurulları, hanım kolları üstlendikleri bayram kutlamalarına renk katmak amacıyla canla başla çalışıyorlar… Geçtiğimiz yıl Purim Bayramı’nda  Balat Ahrida Sinagogu’nda Şişli Talmud Tora gençlerinden İzzet Barokas, Doğan Mizrahi, Rafi Feldman, Rudi Vanea, Sami Habib, İsel Çiprut, Eran Yaeş, Albi, Abuaf ve Lemi Barokas’ın klasik Purim şarkılarını özgün bir versiyonda seslendirerek güne damgasını vurmuşlardı.

Artık bayram kutlamaları için sinagoglara giderken, çocukların neşe veren sunumlarının yanı sıra “acaba ne olacak?” beklentisi içindeyim... 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın