Medyanın etkisi

Ne kadar demokrasiye inansak da, insanların seçme ve seçilme haklarını savunsak da, insanların verdiği kararlarda medyanın etkisini yadsımak mümkün değildir.

Reklamlar insanları belli bir noktaya kadar etkilerken sürekli olarak aktarılan direk veya dolaylı bilgiler insanların fikirlerini etkilemekte çok etkili olabilmektedir.

Neyin yararlı neyin zararlı olduğuna medya karar vermekte ve farkına vardırmadan insanlara enjekte etmektedir.

Oluşan kamuoyu her zaman doğru olmayan bilgilerin kimi zaman doğru olarak kabul edilmesini sağlamakta ve toplumu, tüketim alışkanlıklarını, yöneticileri seçmekte etkili olmaktadır.

Yanlış kanaatlerin, önyargıların oluşumunda medyanın etkisi oldukça büyüktür. Önyargıların yıkılmasında da medya etkin rol oynar.

60’lı yıllarda sigaranın sağlığa yararlı bile olduğu yargısı yok muydu? Margarinin zeytinyağından veya tereyağından daha iyi olduğu yargısı yok muydu?

Bir ülkenin tamamına medya yoluyla propaganda yaparak yahudi düşmanlığı kabul ettirilmedi mi? Alman kamuoyunun bu kadar büyük desteği olmasaydı Holokost bu kadar başarılı olur muydu? Almanya gibi kültür ve eğitim düzeyi yüksek bir ülkede başarılıyorsa diğer ülkelerde başarmak ne kadar zor olabilir?

Medyanın önemli bir parçası hiç şüphesiz sinema sektörüdür. Hangimiz küçük yaşlardan beri seyrettiğimiz filmlerden etkilenmemişizdir ki? Obama’nın başkan olmasında filmlerde ve televizyon dizilerinde zenci başkan karakteri kullanılmasının payı yok mudur? 

Türk filmlerinde namusu bozulan kadının illa ki ölmesi klişesi, kötü adamların her zaman kaybetmesi klişesi iyi mesajlar verme endişesindeyse bile çoğu zaman komik olmanın ötesine geçememiştir.

Çok yakında Türk Yahudi toplumu olarak bizi gereğinden fazla etkileyebilecek bir film vizyona girecek.

Ünlü mafya dizisi Kurtlar Vadisi’nin gişe endişesi taşıyan filmi Kurtlar Vadisi - Filistin. Anladığım kadarıyla film 28 Ocak’ta vizyona girecek. 

Filmin fragmanları bile Yahudi ve İsrail düşmanlığı kokuyor. Mokasen ayakkabılı 5 kişinin İsrail ordusunu darma duman edişini hep birlikte seyredeceğiz. Tabii ki filmde gerçekleşen olayların gerçekle bir alakası yok. Ancak yoğun Yahudi düşmanlığını hissetmemek mümkün değil.

Daha önce Irak versiyonu çekilen filmde toplumda zaten var olan İsrail düşmanlığının daha da derinleşeceğine hiç şüphe yok. İki üç sene içerisinde televizyonda da gösterilse hiç şaşırmam.

Her nedense azıcık cinsel öğe (ki cinsellik birazcık da sevgiyle bağlantılıdır) bulunan filmler inanılmaz cezalar alırken bu tip nefret şiddet ve önyargı içeren filmler hiçbir denetime takılmaz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın