‘Meraklı George’un afacan bir maymun olarak dünya çocuklarının gönlünü fethetmek üzere yola çıkmasından yıllar önce, onu yaratan Rey çifti Nazi işgali altındaki Fransa’dan bisikletle kaçmaya çalışıyordu.

" />

“Meraklı George”un maceraları sergileniyor...

‘Meraklı George’un afacan bir maymun olarak dünya çocuklarının gönlünü fethetmek üzere yola çıkmasından yıllar önce, onu yaratan Rey çifti Nazi işgali altındaki Fransa’dan bisikletle kaçmaya çalışıyordu.

“Meraklı George”un maceraları sergileniyor...

1940 yılının Haziran ayında Almanların Fransa’yı işgalinden iki gün önce Paris’i terk eden Margret ve Hans. A. Rey çiftinin yanlarına aldıkları çok az sayıda eşya arasında, ilerde çok sevilen bir dizi olacak çocuk kitaplarının kaleme alınmış notları vardı.

İkisi de Alman Yahudi’si olan karı koca edindikleri iki bisikletle Paris’ten kaçıyor güneye, Orleans’a doğru pedal çeviriyorlardı. İspanya’dan trenle geçtikleri Portekiz’de kendilerini ABD’ye götürecek bir gemiye bindiler.

Rey çiftinin ABD’ye göç etmelerinden on sekiz yıl sonra New Hampshire’de inşa ettirdikleri evde bugünlerde açılan bir sergi, bu karı kocanın savaş döneminde kaçışlarının öyküsünü gözler önüne sermekte. Nebraska Holokost Eğitimi Merkezi tarafından gerçeğe dönüştürülen bu sergide çiftin kaçış öyküsünü canlandıran çocuk çizimleri de yer almakta. Margret ve H.A. Rey Merkezi’nde Rey ailesinin kaçışı ve ABD’ye göçü konusunda konferanslar da düzenlenmekte.

Rey’lerin yaşamını “The Journey That Saved Curious George” adı altında kitaplaştıran Louise Borden,1936’da yeni evlendiklerinde iki haftalık balayı tatili için Paris’e gelen Margret ile eşinin bu kentte dört yıl kaldıklarını anlatmakta. Rey çifti şato gibi görkemli bir binada yaşamaya başlar. Onların Fransızcayı Alman şivesi ile konuşması polisin dikkatini çeker. Casus olmalarından şüphelenilmektedir. Casus olmadıklarını kanıtlamak üzere Hans.A. Rey polis memurunu üst kattaki stüdyosuna götürür ve ona kaleme aldığı skeçlerle rengarenk illüstrasyonlarını gösterir. Bu illüstrasyonlar önceleri “Fifi”, daha sonra “George” adını alacak afacan maymunun resimleriydi. Bir başka gün, İspanya’dan tren yolculuğunda bir diğer polis sorguladığında onları kurtaran yine George olmuştu. Polis şirin maymun resimlerine ve el yazısı ile yazılmış masallarına bakmış gülümseyerek uzaklaşmıştı.

Margret ile Hans. A. Rey 1940 yılının Ekim ayında ABD’ye varmayı başardılar. Ertesi yıl yayımlanan “Meraklı George” 27 milyon adet sattı. ABD vatandaşlığını kazanan Rey’ler önce New York, sonra Cambridge, Massachusetts’e yerleştiler. Hans 1977’de yaşama veda etti, Margret 1996’ya dek yaşadı.

Beş yıl kadar önce oluşturulan Margret ve H.A. Rey Merkezi, çiftin yaralanmış hayvanları barındırdıkları ve civar çocukları konuk ettikleri Waterville’de inşa ettirdikleri yazlık evde ziyaretçilere açıldı. Bu merkezde Rey Ailesi’nin çocuklara merak ve keşfetme dürtüsünü aşılama istekleri doğrultusunda sanat, bilim ve doğa konularında eğitim veriliyor.

Alman göçmeni bir çift tarafından 1940’larda yaratılan bu meraklı maymun karakteri yıllarca çocukların aklında ve kalbinde yer etti. Sevimli maymun George her çocuğun yapmaya cüret ettiği, ya da etmek istediği yaramazlıkları yapıyor ve ilk etapta başı derde girse de sonunda her şey güzel sonlanıyordu. Çizimleri oldukça basit ama bir o kadar da detaylı olan ve birçok değişik hikâyesi bulunan “Curious George”un öyküleri çizgi filmlere de konu oldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın