Holokost kurtulanlarını 1947 yılında savaş sonrası Avrupa’dan, İngiliz mandası altındaki Filistin’e taşıyan efsanevi Exodus gemisinin doktoru Joshua Cohen bu hafta 86 yaşında Kudüs’te yaşama veda etti.

" />

Exodus’un doktoru yaşama veda etti

Holokost kurtulanlarını 1947 yılında savaş sonrası Avrupa’dan, İngiliz mandası altındaki Filistin’e taşıyan efsanevi Exodus gemisinin doktoru Joshua Cohen bu hafta 86 yaşında Kudüs’te yaşama veda etti.

Exodus’un doktoru yaşama veda etti

İngiltere’de tıp öğrenimini tamamlamasından kısa süre sonra Glasgow doğumlu Dr. Joshua Cohen, gönüllü hizmet vermek üzere Habonim Gençlik Hareketi’nin Londra’daki temsilciliği ile ilişkiye girmişti.

Dr. Cohen’in ilk vazifesi Güney Fransa’daki göçmen kamplarındaki Holokost kurtulanlarını tedavi etmekti. 60.000 yasadışı göçmen Avrupa’dan kalkacak gemilerden biriyle Filistin’e hareket etmeyi beklemekteydi.

Filistin’e kalkan gemilerden Exodus’ün tüm ekibi ABD ve Kanada’dan gelen gönüllülerdi. Bu gönüllülerden Yossi Harel ile kaptan Ike Aronowitz geçtiğimiz yıl yaşamlarını yitirdiler.

Dr. Joshua Cohen çok sınırlı sayıda ilaç ve tıbbı malzemeye rağmen, Exodus’te 655’i çocuk 4500 yolcuya hizmet verdi. Günümüzden tam 63 yıl önce, 18 Temmuz 1947’de Exodus İngiliz mandası altındaki Filistin’e vardı. Kraliyet Ordusu gemileri Exodus’ün yolunu kesince, çıkan çatışmalarda iki göçmen ile görevli ekipten bir kişi yaşamını yitirdi, 30 kişi yaralandı.

Çatışmalar sona erince Dr. Joshua Cohen, yaralıların ambulanslarla Hayfa’ya taşınmasının sağlanması için İngiliz doktorlarla görüşmeler yaptı. Fakat Exodus’deki yolcuların çoğunluğu Avrupa’ya geri gönderildi.

Daha sonraki yıllarda Dr. Joshua Cohen, İsrail’de Tiberya kentindeki Poriya Hospital’in, ardından Hayfa’daki Rambam Hospital’in başhekimliğini yaptı.

1950’lerin ortalarında İsrail’deki hastanelerde yönetim projesi oluşturulmasından sorumlu olan Dr. Joshua Cohen bu ülkenin çeşitli yerlerinde psikiyatrik hastaneler ile rehabilitasyon merkezleri kurulmasında yardımcı oldu.

Ayrıca Afrika, Doğu Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da sağlık alanında uzmanlık hizmeti veren Dışişleri Bakanlığı’nın uluslararası gelişim programı kapsamında oluşturulmuş MASHAV adlı kuruluşa danışmanlık yaptı.1960’lardan itibaren Cenevre’deki World Health Organization’ın (Dünya Sağlık Teşkilatı) genel başkanının danışmanlığını yaptı ve kuruluşun çocukların bağışıklık rahatsızlıkları, tropikal hastalıklar ve AİDS ile ilgili küresel programlarının hazırlanmasında etkin oldu. Doktorluk mesleğine son verdiği 1988 yılından sonra da Dr. Joshua Cohen, Sağlık Bakanlığı ile WHO’ya danışmanlık yapmaya devam etti.

Bu tarihi kişi Kudüs’te son yolculuğuna uğurlandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın