Aşkelon kentinden Yahudi işadamı Robert Harush, ‘birlikte yaşam’ı desteklediğinin bir göstergesi olarak Fransa’nın Montereau adlı bölgesinde bir caminin inşası için maddi destek verdi

" />

İsrailli milyoner Fransa’da cami yaptırıyor

Aşkelon kentinden Yahudi işadamı Robert Harush, ‘birlikte yaşam’ı desteklediğinin bir göstergesi olarak Fransa’nın Montereau adlı bölgesinde bir caminin inşası için maddi destek verdi

İsrailli milyoner Fransa’da cami yaptırıyor

Avrupa emlak piyasasında büyük servetler edinen İsrail’in Aşkelon kentinden bir Yahudi, Fransa’da Müslüman toplumun dini gereksinmelerine hizmet edecek bir cami inşasına katkı sağladı. Bugün dört çocuk babası olan 58 yaşındaki Aşkelonlu Robert Harush, yıllar önce askerlik görevini tamamladıktan sonra şansını Avrupa’nın emlak piyasasında deneme kararı aldı. Bu alanda başarılı olan Harush’un birçok oteli ve gayrimenkulleri var.

Avrupa’daki başarısına rağmen Harush doğduğu kent Aşkelon’u unutmadı ve bu kentte birçok inşaat projesinin başını çekti. Son on yıldır zamanını Fransa ile İsrail arasında geçiriyor. Barışçıl bir kişiliğe sahip işadamı, Arap komşuları ile uyumlu bir birliktelik içinde yaşamanın mümkün olduğunu savunuyor. Paris yakınındaki Montereau kenti belediye başkanı, Robert Harush’a başvurarak, kentteki caminin onarımı ve yenilenmesi için maddi kaynak bulunmadığından yakındı.

“Kendi kendime, işte toplumları birbirine bağlayacak bir fırsat dedim ve bu parayı bağışlamaya karar verdim” diyor Harush. Ama insanlar, “İsrailli bir Yahudi niçin bir caminin inşası için bağış yapsın ki” sorusuna yanıt aradılar. Yanıtı Harush, “Karşılıklı nefrete tanık olmak beni hasta ediyor. Uzlaşmacı bir girişim olsun istedim” sözleri ile veriyor.

Robert Harush’un bu jesti üzerine Montereau’daki  Müslüman ileri gelenleri ona teşekkür edip kendisi ile yakın ilişkiye girdiler. Harush geçtiğimiz yıl babasının adı verilen Aşkelon’un en büyük sinagogunun inşası için tüm maddi kaynağı sağladı. Son olarak da yine bu kentte annesinin adının verileceği bir mikvenin kurulması için büyük bir bağışta bulundu. Robert Harush, “Kişisel olarak ben dindar değilim. Ama dinciler, laikler, Yahudi ve Araplar arasında uyumlu bir birlikteliğin sağlanabilmesi için siyasetçilerin yanı sıra işadamlarının da çaba göstermeleri gerektiğine inanıyorum” demekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın