Arjantin’in ilk Yahudi Dışişleri Bakanı Hector Timerman, insan hakları savunucusu olan babasının tutuklanarak işkence görmesi üzerine 1978-1981 yılları arasında sürgünde yaşadı

" />

Arjantin’e Yahudi dışişleri bakanı

Arjantin’in ilk Yahudi Dışişleri Bakanı Hector Timerman, insan hakları savunucusu olan babasının tutuklanarak işkence görmesi üzerine 1978-1981 yılları arasında sürgünde yaşadı

Arjantin’e Yahudi dışişleri bakanı

56 yaşındaki Hector Timerman bu hafta Arjantin’de dışişleri bakanlığı görevine getirildi.

Hector Timerman yerel medyaya yaptığı açıklamada, “Arjantin’de Yahudi bir dışişleri bakanı seçilmiş olması, diktatörlük yönetiminin son bulmasıyla bu ülke halkında çok önemli bir değişimin gerçekleştiğinin simgesidir” dedi.

Arjantin’in yeni Dışişleri Bakanı Hector Timerman, “Arjantin’deki Yahudi azınlık bir zamanlar nefretin hedefi olduysa da, bu ülkenin halkı antisemit değildir. Belki günün birinde Arjantin ordusunda Yahudi bir genelkurmay başkanı görebileceğiz” şeklinde konuştu.

Hector Timerman, ordu tarafından tutuklanması ve iki buçuk yıl işkenceye tabi tutulmasının ardından sürgüne gönderilen babası Jacobo Timerman gibi bir insan hakları savunucusu.

Yaşadıklarını, ‘“Prisoner without a Name, Cell without a Number’ (İsimsiz bir Mahpus, Numarasız bir Hücre) adı altında kaleme alan baba Timerman, kendisini tutuklayanları antisemit ve o dönemin Yahudi cemaati yöneticilerini antisemitizme karşı mücadelelerinde başarısız olmakla suçlar.

1978’de Arjantin’den kaçan Hector Timerman, Columbia University’de Uluslararası İlişkiler eğitimi görmesinin ardından 1984’de doğduğu ülkeye geri döndü. 2004’de Arjantin Konsolosu olarak New York’a atandı, 2007’nin Aralık ayında da Arjantin elçisi olarak ABD’de göreve başladı.

Hector Timerman, bu ülkedeki geçmişleri süresince antisemitizme hedef olan Yahudi toplumunun bir bireyinin Arjantin hükümetinde bu denli önemli bir göreve gelmesini ‘değişimin simgesi’ olarak değerlendirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın