Onlarca Holokost kurtulanı, Getto Savaşçıları Kibbutz’unda duygusal bir birliktelik yaşadı. Onlar, Lena Kuchler’in “My Hundred Children” adlı kitabının kahramanlarıydı...

" />

Lena’nın 100 çocuğu

Onlarca Holokost kurtulanı, Getto Savaşçıları Kibbutz’unda duygusal bir birliktelik yaşadı. Onlar, Lena Kuchler’in “My Hundred Children” adlı kitabının kahramanlarıydı...

Lena’nın 100 çocuğu

Lena Kuchler Silberman’in “My Hundred Children” kitabının kahramanları yaklaşık 50 kadar Holokost kurtulanı, kitabın yazarının 100. doğum günü vesilesi ile duygusal bir birliktelik yaşadılar.

23 yıl önce İsrail’de hayata veda eden Lena, Krakov yakınında Wieliczka’da dünyaya gelmiş, yaşama azmi ve çocuklara (Yahudi veya Hıristiyan fark etmiyordu) sevgisi yüzünden hayatta kalabilmişti. Gestapo’dan kaçıp, Belzec ölüm kampına giden trenden atladıktan sonra Lena, Zakopane kasabasındaki bir evde 100 çocuğu barındırıp koruma altına aldı.

İşte yaşamları Lena tarafından kurtarılmış, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen o çocuklar Getto Savaşçıları Kibbutzu’nda bir aradaydılar. Bazısı çocukları, bazısı da torunları ile geldi. Birbirlerine sarıldılar, öpüştüler, çocukluklarında çektikleri güçlüklere ilişkin anılarını paylaştılar. Kibbutz’da toplandıkları salonun duvarlarına yansıtılan çocukluk fotoğraflarını seyrettiler.

Savaş sonrasında Givatayim’de yerleşen Lena Kuchler, çoğunluğu yetim bu çocuklara annelik yapmış, önce Fransa’ya, oradan da İsrail’e ulaşmalarını sağlamıştı.

“My Hundred Children” kitabında Lena, tren raylarını havaya uçurmak, kuryelik yapmak üzere partizanlara katılan bu çocukların sergilediği kahramanlık öykülerini tek tek kaleme aldı.

Yedi yıl kadar önce kitaptan yola çıkılarak İsrail’de çekilen bir belgesel, Kudüs Film Festivali’nde En Başarılı Belgesel Ödülü’nü kazandı. Filmin yönetmeni Oshra Schwartz filmin çekimi için bir zamanların çocukları olan Holokost kurtulanları ile bir araya geldi. Her biri kendi öyküsünü anlattı. Her biri kendi öyküsünü bazen dudaklarında bir gülümseme ile, anılarının acı veren kesitlerini de gözlerinden yaşlar süzülerek anlattılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın