Irak, ABD’den Yahudi arşivlerini istiyor

Irak, ABD’den Yahudi arşivlerini istiyor

Iraklı bir yetkili, ABD’nin 2003’te Amerika’ya taşınan, aralarında Bağdat Yahudilerine ait arşivlerin de bulunduğu milyonlarca belgeyi Irak’a geri vermeyi kabul ettiğini söyledi

48 bin konteyneri dolduran Irak’a ait arşiv  belgeleri, ABD’deki Hoover Institue’da bulunan Ulusal Arşivler’de korunuyor. Irak Kültür Bakanı Yardımcısı Taher Hamud; “Yetkililer ve Pentagon ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, 2003’te Amerika’ya götürülen Yahudi arşivleri ile milyonlarca belgenin geri verilmesi konusunda ABD ile anlaştık” dedi.

Bakan; “Diğer belgeler gibi, Yahudi arşivleri de bizler için büyük önem taşıyor. Çünkü bu arşivler kültürümüzün bir parçası oldukları gibi Irak’ta yaşamış Yahudi toplumunun geçmişi konusunda da ışık tutmaktadır” şeklinde konuştu. Irak geçmişte yoğun bir Yahudi nüfusuna ev sahipliği yaptı. Irak Yahudileri 1948’de kitlesel göçler halinde bu ülkeyi terk ettiler.

Irak Ulusal Arşivleri Müdürü Saad Iskander, ülke arşivlerinin % 60’nın (on milyonlarca belge) işgal sırasında ve çatışmalarda yangınlar ve bombardımanlar nedeniyle yok olduğunu söyledi. Ayrıca, ABD’ye taşınan çok değerli belgeler arasında Yahudi arşivleri ile Saddam Hüseyin ve Baas Partisi’ne ait özel belgeler bulunduğunu ileri sürdü.  Saad Iskander; CIA ve Pentagon’un, Saddam’ın El-Kaide ve terör ile ilişkisini, insan hakları ihlallerini bu belgelerden araştırdığını söyledi.

Kültür Bakanlığı’na bağlı müze müdürü Mohsen Hassan Ali, ABD askeri güçlerinin Irak’taki hükümet binalarının bodrum katlarında sudan hasar görmüş belgeler bulduklarını, karşı çıkılmasına rağmen arşiv belgelerinin konteynerlerle ABD’ye taşındığını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın