.

.

NE İZLEYELİM?

Yıllardır İstanbul Film Festivali’nin tamamlayıcı bir parçası haline gelen Filmekimi 8-14 Ekim 2010 tarihleri arasında 9. kez sinemaseverlerle buluşuyor. İKSV tarafından düzenlenen festival kapsamında gösterilecek olan toplam 31 film (bu yıl Emek Sineması’nın yokluğunda) Atlas, Beyoğlu ve Cinebonus Maçka G-Mall Sinemaları’nda tam 7 gün boyunca  izleyicilerle buluşacak. Yine dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilen ve çok ses getiren ödüllü yapıtlarla usta yönetmenlerin son filmleri sunulacak. İlk kez düzenlendiği 2002 yılından başlayarak İstanbullu sinemaseverlerden büyük ilgi gören Filmekimi geçen yıl 43.000 kişiyle izleyici rekoru kırmıştı. Hafta içi gündüz seanslarındaki (11.00, 13.30, 16.00) indirimli fiyat uygulaması bu yıl da devam ediyor: festival boyunca hafta içi gündüz seansları sadece 4 TL olacak. Hafta içi 19.00 seansları ve hafta sonu tüm seanslar tam 12 TL, indirimli 8 TL olacak.  21.30 seanslarında yapılacak Filmekimi galalarının bilet fiyatları ise geçen yıl olduğu gibi 15 TL. Biletler 2 Ekim Cumartesi gününden itibaren Biletix satış noktaları, www.biletix.com, Biletix çağrı merkezi (0216) 556 98 00 ile Atlas Sineması gişesinden satışa sunulacak.

NEREDE KAHVALTI EDELİM?

Sonbaharın güneşli Pazar sabahları için çok keyifli bir yer biliyorum. Bebek sırtlarındaki Bebeköy’deki MAC Spor Klübü’nün içinde yer alan Backyard boğaz manzarasını yemyeşil bahçesiyle tamamlayan şipşirin bir mekan. Nefis bir mönüsü ve harika müzikleri var… Kahvaltıda hem muhteşem manzaradan,hem  tatlı boğaz esintisinden (elinizi çabuk tutun, kış yolda), hem de harika bir servisten yararlanabiliyorsunuz. Backyard, şık ve sade konseptiyle kendinizi kendi arka bahçenizde hissedebileceğiniz kadar rahat ve kucaklayıcı bir yer… Özenli kahvaltı mönüsünde organik Çayeli tereyağı bile var. Mutfakta kullanılan yaban mersini, böğürtlen, domates, biber, nane, kekik ve maydanoz gibi birçok sebze ve meyve de Backyard’ın küçük tarlalarında yetiştiriliyor. Bu nedenle aşçıyı bahçeden bir şeyler toplarken görürseniz şaşırmayın… Ekmeklerini dahi kendi pişiren mekânın özellikle sabahları kaçırılmaması gereken lezzeti, işletmecileri Zeynep ve Esra’nın taze hazırlanmış kahve eşliğinde tadabileceğiniz sıcak kurabiyeleri…

NE DİNLEYELİM?

Klasik müziğin uluslararası ustaları yine dünya salonları ile aynı takvimlerde İstanbul’a geliyor ve İstanbul Resitalleri bu sezon perdelerini 6 Ekim Çarşamba akşamı (her zaman olduğu gibi MKM’de) ünlü piyanist Rustem Hayroudınoff’un resitali ile açıyor. Chicago’da gerçekleştirdiği resital aynı anda üç yüzden fazla radyoda canlı yayınlanınca Hayroudinoff, bu alandaki rekorun sahibi olarak müzik tarihine adını yazdırdı. Moskova Tchaikovsky Konservatuarını bitirdikten sonra Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde Master’ını tamamlayan piyano dehası Rustem Hayroudinoff, ABD, Japonya ve Avrupa’da son yılların en gözde piyanistlerinden biri olarak görülüyor.  Murray Perahia ve Vladimir Askhenazy tarafından desteklenen, büyük Rus piyanisti Lezar Berman tarafından “Çok ciddi bir sanatçı, çok ciddi bir usta” olarak nitelendirilen Hayroudinoff, Schubert, Chopin, Rachmaninoff ve Johann Stauss’un eserlerini seslendirdiği ilk albümünden sonra Decca için Rostropovich ve Andreas Schiff’le çaldı. Chandos için, Rus çelisti Alexander Ivashkin ile Rachmaninoff’un çello ve piyano için tüm çalışmalarını tek bir albümde topladı. Kaçırılmaması gereken bir konser (http://www.istanbulrecitals.com/1011/resital/hayroudinoff.html).

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın