Venezuela Yahudi Cemaati ileri gelenleri, ülke medyasında yükselen antisemitizm sorununu çözümlemek ve İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi yönündeki isteklerini iletmek üzere Başkan Hugo Chavez ile görüştüler

" />

HUGO CHAVEZ: “Biz Yahudi halkını sever, sayarız”

Venezuela Yahudi Cemaati ileri gelenleri, ülke medyasında yükselen antisemitizm sorununu çözümlemek ve İsrail ile ilişkilerin düzeltilmesi yönündeki isteklerini iletmek üzere Başkan Hugo Chavez ile görüştüler

HUGO  CHAVEZ: “Biz Yahudi halkını sever, sayarız”

“The Venezuelan Confederation of Israelite Associations”dan yapılan açıklamaya göre Hugo Chavez ile görüşmeye giden temsilciler Başkan’a, son birkaç yıldır hergün medyada ve özellikle hükümet yanlısı medyada yer almış antisemit mesajların çeşitli örneklerini kapsayan bir dosya verdiler.

Konfederasyon Başkanı Salomon Cohen, Caracas’ın başkanlık sarayında gerçekleşen görüşmenin olumlu geçtiğini, Chavez’in kendisine verilen dosyayı inceleme sözü verdiğini söyledi. Görüşme sonrasında konfederasyon tarafından yapılan açıklamada, “Nefret söylemlerinin olumsuz sonuçlarını ve Venezuela Yahudi toplumu bireylerinin veya kuruluşlarının güvenliğini nasıl tehlikeye attığını vurguladık”, dendi.

Son iki yıl içinde Venezuela’da birçok Yahudi karşıtı girişim gerçekleşti. 2009 yılının Ocak ayında Caracas’daki bir sinagog talan edildi. Emniyet yetkililerinin tutukladığı on bir kişi arasından sekizi saldırı olayına fiilen katılmış polislerdi.

Ertesi ay, kimliği bulunamayan saldırganlar bıraktıkları bir patlayıcı ile başkentteki Yahudi Cemaati Merkezi’ne ciddi anlamda maddi zarar verdiler.

Yahudi Cemaati’nden yapılan açıklamaya göre, Chavez Hükümeti son olarak, Yahudilerin bayram günlerinde, sinagog ve Yahudi kurum ve kuruluşlarında güvenliği arttırma kararı aldı. Chavez ile görüşen Yahudi delegasyonu, Venezuela ile İsrail arasındaki son yıllarda bozulan ilişkilerin yeniden düzeltilmesini arzu ettiklerini ilettiler.

Mahmud Ahmedinecad’ın yakın dostu ve müttefiki olan Hugo Chavez, 2009’un Ocak ayında İsrail’in Hamas’a yönelik operasyonundan sonra, İsrail ile ilişkilerini dondurmuştu.

Associated Press’in bildirdiğine göre 16 Eylül Perşembe günü gerçekleşen görüşme sonrasında Chavez basına herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak Twitter’a attığı mesajda görüşmeyi ‘mükemmel’ olarak nitelendirdi ve Yahudi liderlerle görüşmesinin barışın gerçekleşmesi yönünde temenni ve dualarla tamamlandığını yazdı.

Solcu lider Chavez, siyasi muhaliflerinin kendisini ‘Yahudi karşıtı’ olarak damgalamak istediklerini, oysa bunun doğru olmadığını ileri sürüyor ve Caracas’da gerçekleşen Uluslararası Turizm Fuarı’nda yaptığı konuşmada, “Biz Yahudi halkını sever ve sayarız,” açıklamasını yapıyor.

Günümüzde Venezuela 15.000 kişilik Yahudi nüfusuna sahip. Ancak son yıllarda ülkede giderek artan antisemitizm nedeniyle birkaç yüz Yahudi’nin ABD’ye göç ettiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın