Ülkede yükselen antisemit saldırılar yüzünden şili Yahudi Cemaati başkanına polis koruması verildi

" />

Şili Yahudilerine polis koruması

Ülkede yükselen antisemit saldırılar yüzünden Şili Yahudi Cemaati başkanına polis koruması verildi

Şili Yahudilerine polis koruması

Şili Yahudi Cemaati Başkanı Gabriel Zaliasnik, The Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada kendisinin ve oğlunun tehditlere maruz kalmaları nedeniyle yaşadıkları evin polisler tarafından korunmaya başlandığını söyledi.

Zaliasnik; “43 yaşındayım, bugüne dek böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Ülkenin farklı yörelerinde sekiz ayrı antisemitik olay gerçekleşti” demekte.

American Jewish Committee’nin değerlendirmesine göre, son haftalarda Santiago, Concepcion ve Temuco gibi kentlerde okullar, sinagoglar ve mezarlıklara yönelik saldırılar düzenlendi.

Şili’nin başkenti Santiago’da, kimlikleri saptanamayan saldırganlar Chaim Weizmann Yahudi okulunun dış cephe duvarlarına “Juden Raus” (Almanca Yahudiler dışarı) yazısını yazdılar. Diğer bir antisemit girişim de bir web sitesine konan video filminde kentin Yahudi mezarlığına idrarlarını yapan kişilerin görüntülerinin yansımasıydı.

Yapılan soruşturmalar bu tür saldırıların arkasında hangi güçlerin bulunduğunun tespiti için yeterli olmadı ancak tahminler bu güçlerin neo- Nazi oldukları yönünde. Geçtiğimiz hafta AJC ile Anti-Defamation League (ADL) yayınladıkları bildirilerle Şili Devlet Başkanı’ndan antisemitizme karşı önlem alınmasını istediler.

AJC Başkanı David Harris; “Şili’nin her tarafında Yahudi kurumlarına ve cemaat ileri gelenlerine karşı sistematik bir saldırı kampanyası yürütülmektedir. Başkan Sebastian Pinera hükümetinin Yahudi cemaatinin güvenliğini sağlamak üzere gerekli adımları atacağına ve saldırıların sorumlularının açığa çıkması için çaba harcayacağına inanıyoruz” dedi.

20.000 Yahudinin yaşadığı Şili’de diğer Latin Amerika ülkeleri ile karşılaştırıldığında antisemit saldırılara pek az rastlandığını belirten Gabriel Zaliasnik, yaz başında yaşanan Gazze’ye yardım konvoyu olayından sonra durumun değiştiğini söyledi. Zira Şili’de kamuoyu, ülkeye göç etmiş ve siyasi olarak oldukça etkin bir yapı arzeden 200.000 Filistinli’nin  görüşlerini paylaşmakta. Zaliasnik’e göre Yahudi nüfusu ABD’de nasıl etkinse, Filistin nüfusu da Şili’de o derece etkin.

Bunun yanısıra İran’ın Venezuella Başkanı Hugo Chavez ve Bolivya Başkanı Evo Morales ile yakınlaşmasının sonucunda Latin Amerika solcuları, İsrail’e yönelik eleştirilerinin dozunu arttırdılar.

Şili Yahudi Cemaati Başkanı Gabriel Zaliasnik, nefret suçları ve antisemit saldırılara karşı caydırıcı olacağı beklentisiyle cezai şartların arttırılması yönünde hükümet yetkilileri ile temasta olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın