Auschwitz ve Dachau temerküz kamplarını ziyaret eden, Holokost kurtulanları ile görüşmelerde bulunan ABD’li sekiz Müslüman dini lider, Holokost inkârcılığına ve antisemitizme karşı bir bildiriye imza attılar

" />

ABD’li imamların Auschwitz ziyaretleri

Auschwitz ve Dachau temerküz kamplarını ziyaret eden, Holokost kurtulanları ile görüşmelerde bulunan ABD’li sekiz Müslüman dini lider, Holokost inkârcılığına ve antisemitizme karşı bir bildiriye imza attılar

Bu ayın ilk günlerinde gerçekleşen bu yolculuk, Dachau ve Auschwitz kamplarını ziyaret eden katılımcıları Holokost konusunda bilgilendirmeyi amaçlamaktaydı.

“Bizler Amerika’da Müslüman inancına sahip toplumların dini liderleri, tüm dini inançların liderleri ve onların cemaatleri ile birlikte çalışma sorumluluğumuzu devam ettirmenin bilinciyle insanların dinleri ve etnik farklılıkları nedeniyle mağdur edilmelerine karşı savaşacağız“ şeklinde başlayan bildiri şöyle devam ediyor;“Antisemitizm, İslamofobi ve benzeri nefret çeşitlerinin son zamanlarda giderek rahatsızlık verecek şekilde yaygınlaşması nedeniyle inanç sahibi kişilerin birlikte dayanışma içinde olması gerekmektedir.”

Reagan ve Bush yönetimlerinde yer almış bir Ortodoks Yahudisi olan Marshall Breger bu geziyi, Holokost tarihini öğrenme olasılığını bulamamış kişileri eğitmek amacıyla düzenledi. Breger, bu tür etkinliklerin Müslümanlar arasında Holokost inkârcılığına karşı mücadelede yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bu yolculuğa katılan dini liderler Orange County California’dan İmam Muzammil Siddi; Virginia’dan İmam Muhamad Maged, Santa Clara,California’dan İmam Suhaib Webb, North Carolina Duke University’den İmam Abdullah Antepli, Washington’dan İmam Syed Naqvi, Washington’dan İmam Dr. Sayyid Syeed, New Haven, Conn‘dan İmam Sheik Yasir Qadhi ve Chicago’dan Laila Muhammad idi. Ayrıca ABD hükümetinden bazı görevliler, hükümetin antisemitizme karşı mücadele için oluşturduğu özel bir ekip, İslam Konferansı Organizasyonu’ndan resmi bir yetkili geziye katılanlar arasında yer aldılar.

Jewish Daily Forward gazetesinde belirtildiği üzere yolculuğa katılan dini liderlerin hepsi de hitap ettikleri geniş cemaatlere sahipler. Laila Muhammed, Amerikan Müslümanları Lideri Muhammed’in kızı olup, Nation of İslam adlı kuruluşun lideri Elijah Muhammed’in torunu.

7-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen ölüm kampları gezisi, merkezi New Jersey’de bulunan dinlerarası diyalogu hedefleyen Interreligious Understanding adındaki Alman think tank grubu tarafından maddi olarak desteklendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın