Majdanek’te Binlerce ayakkabı kül oldu

Majdanek’te Binlerce ayakkabı kül oldu

Majdanek ölüm kampında geçtiğimiz hafta çıkan yangın sonucunda orada tutuklu kalmış kişilere ait on bin çift ayakkabının yanıp kül olduğu belirtildi.

2008 yılında March of the Living gezisi kapsamında Majdanek ölüm kampını da gezmiş, orada gördüklerimizden oldukça etkilenmiştik. Müzeye dönüştürülmüş kampın barakalarından birinde sağ ve sollu metrelerce uzanan tel kafeslerin ardında, tutukluların ayakkabıları depolanmıştı. On binlerce çift ayakkabının yaydığı eski kokusu solunumu adeta zorlaştırmaktaydı. Hatta sorduğumuzda ayakkabıların diğer kamplardan da Majdanek’e gönderildiği yanıtını almıştık. 

Geçtiğimiz hafta çıkan bir yangında Nazi zulmünün bir kanıtı olan bu ayakkabı yığınının büyük bir kısmının yanıp kül olduğunu öğrendik.

Varşova’dan bildirildiği üzere, itfaiye ekipleri altı saat boyunca Majdanek ölüm kampında çıkan yangını söndürmeye çalıştı. Yangının çıkış sebebi halen araştırılmaktaysa da büyük olasılıkla elektrik kontağından kaynaklandığı düşünülmekte.

İtfaiye ekipleri, tutukluların ayakkabılarının sergilendiği barakanın üçte ikisinin kül olduğu bilgisini verdi. Bu kayıptan üzüntüsünü ifade eden Majdanek müzesi müdürü; “Majdanek’teki zarar, Avrupa tarihi, Polonya ve Yahudi ulusu için birincil derecede bir kayıptır” dedi. Kudüs’teki Yad Vaşem Müzesi Müdürü Avner Shalev, Majdanek Müzesi müdürünü telefonla arayarak üzüntüsünü belirtti.

Naziler tarafından kurulan Majdanek temerküz kampı Polonya’nın Lublin kentinin dört kilometre yakınında yer almaktadır. Himmler’in emri ile 1941 yılının Kasım ayında kurulan kampta öldürülen insan sayısının 60.000’i Yahudi 200.000 kişi olduğu bilinmektedir.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın