Polonya’da bir sinagogun yakınına asılan İtalyan bir sanatçıya ait Mickey Mouse posteri bu ülkenin Holokost geçmişi konusunda duyarlı olan kişileri rahatsız etti

" />

NAZİ SEXY MOUSE posteri olay yarattı...

Polonya’da bir sinagogun yakınına asılan İtalyan bir sanatçıya ait Mickey Mouse posteri bu ülkenin Holokost geçmişi konusunda duyarlı olan kişileri rahatsız etti

NAZİ SEXY MOUSE posteri olay yarattı...

Nazi Gamalı Haçı’nın önünde çıplak bir kadın vücuduna oturtulmuş Mickey Mouse kafasından oluşan poster, Nazi zülmünün anılarının taze tutulduğu Polonya’da olay yarattı. Polonya’nın batısında Poznan kentinde çağdaş sanat sergisi kapsamında afişini asan İtalyan sanatçı, eserinde Amerikan yaşam tarzının dehşetini yansıtmak istediğini söyledi. Ancak sanatçının aldığı tepkilerin boyutu, 1939’da işgal edilen, getto ve ölüm kamplarının kurulduğu, milyonlarca insanın öldürüldüğü Polonya’da sanatsal da olsa Nazi Almanya’sına ait simgelerin kullanılmasına hoşgörülü bir yaklaşım gösterilemediği gerçeğini ortaya koydu.

Poznan kent konseyi üyelerinden biri; “Bu sanatsal provokasyon birçok insanın duyarlılığına karşı uygulanmış bir şiddettir” sözleri ile poster hakkındaki görüşlerini ifade etti. Savcılık posterin sanatsal olduğu kararına varırken, Nazizmi yücelterek ülke yasalarını çiğnemediğine hüküm verdi.

Bu posterden rahatsızlık duyan ve savcılığın görüşünü paylaşmayan Yahudi liderler, gamalı hacın Yahudi veya Yahudi olmayan Polonyalılar için hala kötülüğün oldukça gerçekçi bir simgesi olduğunu düşünmekteler.

Poznan Yahudi Cemaati Başkanı Alicja Kobus, posteri ilk gördüğünde, Hollandalı Yahudi ziyaretçilerine Nazilerin bir zamanlar yüzme havuzuna dönüştürdükleri sinagogu gezdirmekteydi. “Holokost konusunda çok hassas olan konuklarım da posteri görünce şok geçirdiler” demekte.

“Nazi Sexy Mouse” posterinin ve bu türden bir dizi posterin yaratıcısı İtalyan sanatçı Max Papeschi kendi web sayfasında posteri ABD yaşam tarzının eleştirisi olarak açıkladı. Farklı bir posterinde Mickey Mouse’u bir Nazi veya Ronald McDonald’ı Irak’ta silah taşıyan bir asker olarak yansıtan Papeschi, yaşanan güven eksikliğini ortaya koymaya çalıştığını söylemekte.

Sergi kapsamında yer alan “Nazi Sexy Mouse” posteri aynı galerinin Berlin’deki şubesinde de sergilendi. Ancak Berlin’de poster Polonya’da olduğu gibi sokaklara asılmadı, galeri sınırları içinde kaldı. Galerinin yöneticisi, yaşlı kişilerin pop kültürünün bir simgesi olan Mickey Mouse ile tarihi bir simge olan gamalı hacın bir araya gelmesinin mizahi bir yanı olacağını kavramakta güçlük çektiklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın