İngiltere’de The Sun Gazetesi Almanya’nın, Hollanda’da idam cezası müebbet hapse çevrildikten sonra hapisten kaçan gönüllü SS Klaas Faber’i iade etmeyi reddettiğini ileri sürdü

" />

Kaçak Nazi, Almanya’da rahat bir yaşam sürüyor

İngiltere’de The Sun Gazetesi Almanya’nın, Hollanda’da idam cezası müebbet hapse çevrildikten sonra hapisten kaçan gönüllü SS Klaas Faber’i iade etmeyi reddettiğini ileri sürdü

Kaçak Nazi, Almanya’da rahat bir yaşam sürüyor

Hitler’in çıkardığı bir yasa doğrultusunda Almanya’nın iade etmeyi reddettiği, Hollanda hapishanesinden kaçarak Almanya’ya sığınan Nazi caninin öyküsü bugünlerde gündeme geldi. İngiliz The Sun Gazetesi SS’e gönüllü katılan ve savaş suçlusu olarak hüküm giyen Hollandalı Klaas Faber ve karısının parkta dolaşırken fotoğraflarını yayınladı.

Bugün 88 yaşında olan Hollanda doğumlu Klaas Faber, 1940 yılında Adolf Hitler’in SS güçlerine gönüllü oldu. 1947’de savaş suçlusu olarak idam cezasının müebbet hapse çevrilmesinden beş yıl sonra Hollanda’da Breda hapishanesindeki hücresinden kaçarak Almanya’ya sığındı.

En çok aranan beş Nazi kaçağı listesinde yer almasına rağmen, SS’de görev yaptığı dönemde Almanya vatandaşlığını kazanan Klaas Faber, Almanya tarafından Hollanda’ya iade edilmedi. The Sun Gazetesi onu karısı Jacoba ile yaşadığı Bavarya kenti  Ingolstadt’da buldu. Eski Nazinin kimliğini gizleme gibi bir kaygısı yok, dairesinin kapısında açıkça “K. Faber” ismi yer alıyor.

Audi’de uzun çalışma yıllarının ardından Faber rahat bir emeklilik yaşamı sürüyor.

 Komşuları, üç çocuk babası Faber’in sessiz, dost canlısı ve terbiyeli olduğunu söylemekteler. Oysa onunla karşı karşıya gelen The Sun muhabirinin; işlediği suçlardan dolayı vicdan azabı çekip çekmediği sorusu üzerine Faber’in gülümsemesinin yerini soğuk bir surat ifadesi ve suskunluk alıyor.

Yahudi ve direnişçi avcısı

İkinci Dünya Savaşı sonrasında görülen duruşmasında; Klaas Faber’in görevini büyük şevkle yapan bir Nazi olduğu, 18 yaşında SS’e gönüllü girmesinin ardından Hollanda’nın kuzeyini karış karış dolaşarak Yahudileri ve direnişçileri yakalayıp  ölüme gönderdiği açığa çıktı.

Nazi gizli servisi Gestapo’ya girdi Westerbork kampında adeta bir cellat gibi çalıştı. Duruşmalarda o 22 kişiyi öldürdüğünü söylese de, mahkemede Klaas Faber’in tabanca ile kitlesel katliamlar düzenlediği kanıtlandı. 1952 yılında Faber, Hollanda’daki Breda hapishanesinden kaçan yedinci Nazi oldu. Hepsi de sığındıkları Almanya’da gayet iyi karşılandılar, özgürce sınırdan girdiler ve rahatça bu ülkeye yerleştiler.

Yaşayan şeytan

Klaas Faber, yabancı Nazi gönüllülerine vatandaşlık hakkı tanıyan  “Fuhrer Yasaları” doğrultusunda 1943 yılında Almanya vatandaşı olmuştu. Bu, Hitler dönemine ait  Almanya’nın yürürlükten kaldırmadığı tek yasa. Bu nedenle Hollanda’nın iade talebini Almanya hala reddediyor.

Simon Wiesenthal Merkezi Müdürü Efraim Zuroff; “O yaşayan en şeytan kişilerden biri. Almanya’nın bu kişiyi hala koruyor olması bu ülkenin saygınlığına leke sürüyor. SS’e gönüllü olmuş bir kişiden söz ediyoruz. Öldürdüğü kişilerin aileleri adaletin yerini bulmasını istiyor. Şimdi Almanya’nın Hitler döneminden arda kalan bir yasanın ardına gizlenmeye son vermesinin zamanı geldi” demekte.

Almanya yetkilileri, Hollanda’nın zaman zaman tekrarlanan suçlunun iadesini talep etmesine rağmen Klaas Faber’in yargılanmaktan ve iade edilmekten muaf tutulduğunu kabul ediyorlar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın