Hıristiyanlığı zoraki kabul eden İspanya Yahudilerinin neslinden gelen bir kişi göç ettiği İsrail’de yeniden Yahudiliğe döndükten ve dini eğitim gördükten sonra İspanya’da kendisi gibi Marranos’lara dini liderlik yapmaya hazırlanıyor.

" />

Eski Marrano, İspanya’da Yahudiliği öğretecek

Hıristiyanlığı zoraki kabul eden İspanya Yahudilerinin neslinden gelen bir kişi göç ettiği İsrail’de yeniden Yahudiliğe döndükten ve dini eğitim gördükten sonra İspanya’da kendisi gibi Marranos’lara dini liderlik yapmaya hazırlanıyor.

Eski Marrano, İspanya’da Yahudiliği öğretecek

1492’de Yahudilerin İspanya’dan kovulmasından günümüze ilk kez bir Marrano, İsrail’de rabinik eğitim almasının ardından, geri döneceği ülkesinde kendisi gibi Yahudiliğini yeniden keşfedenlerin dini temsilciliğini yapacak.

Bir süre İsrail’de Shiloh’da yaşayan eski Marrano, Rav Nissan Ben-Avraham, dünyanın farklı bölgelerindeki küçük Yahudi toplumlarını yeniden Yahudiliğe kazandırmak üzere çalışmalar yapan Shavei İsrael kuruluşu tarafından İspanya’daki Marranosların dini temsilcisi olarak görevlendirildi.

Rav Nissan Ben-Avraham, 1957 yılında Chueta ailesinin çocuğu olarak Palma de Mallorca’da dünyaya geldi. Adı Nicolau Aguilo’ydu. 1978’de göç ettiği İsrail’de Yahudiliğe dönerek İbrani ismi aldı. Dini eğitimin ardından evlendi ve 12 çocuk sahibi oldu.

Rav Ben –Abraham, geri döneceği İspanya’da, dinlerine geri dönmek isteyen Marrano’ların torunlarına Tevrat, Yahudi kültürü ve gelenekleri konusunda eğitim verecek. Din adamının görev bölgeleri, Yahudi kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen toplumların daha yoğun olarak yaşadığı Barselona, Palma de Mallorca, Alicante ve Sevilla olacak.

 

Marranolar köklerine dönmeye çalışıyor

Shavei İsrael kuruluşunun kurucusu ve başkanı olan Michael Freund; İspanya’da geçmişteki Yahudi kökenlerinin bilincine varan on binlerce Marranos bulunduğunu ve aralarında dinlerine dönme arzusunda olanlara yardımcı olunacağını söyledi.

Rav Nissan Ben-Avraham’ın mensup olduğu Chueta ailesi, 15. yüzyılda Katolik dinini zoraki kabul eden Mallorca’lı ünlü bir Yahudi ailesiydi. Katolik komşuları tarafından hiçbir zaman kabul görmeyen bu aile adını Katalan lisanında “domuz” anlamına gelen “Chueta”dan aldı. Çünkü Katolikler onları bu şekilde adlandırmayı uygun gördüler. Bu aile, Yahudi kökenlerinin bilincinde olan diğer aileler gibi aşağılanmanın ve ayrımcılığın acısını çekti. Chueta ailesi mensupları kendi aralarında evlenmek zorunda bırakıldılar, ülkenin laik ve demokratik yönetime geçmesine dek sosyal ve mesleki açıdan kısıtlamalara maruz kaldılar. Mallorca Marranosları tarih süreci içinde asimile oldular. Yahudi kökenlerinin bilincinde olanların sayısının 15.000 ile 20.000 arasında olduğu tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın