Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin 13 Ocak günü doğan ilk torunu Solal, Yahudi gelenekleri gereğince brit-mila oldu

" />

SARKOZY’nin torunu brit-mila oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin 13 Ocak günü doğan ilk torunu Solal, Yahudi gelenekleri gereğince brit-mila oldu

Nicolas Sarkozy’nin oğlu Jean Sarkozy ile eşi Jessica Sebaoun’in oğulları 13 Ocak günü Paris’in banliyösü Neuilly-sur-Seine’de dünyaya geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin yakın dostu Jean Balkany, Yahudi radyosu Radio J’ye yaptığı açıklamada bir rav ile bir moel’in brit-mila törenini gerçekleştirdiğini, cumhurbaşkanının zorunlu görevleri dolayısı ile bu etkinliğe katılamamasına rağmen Sarkozy’nin tüm ailesinin orada hazır bulunduğunu anlattı.

Fransız Parlamentosu’nun bir üyesi ve Paris’in kuzeyinde Levallois- Perret’nin belediye başkanı olan Balkany; Jessica Sebaoun’un dini vecibelerine oldukça bağlı bir Sefarad ailesinin kızı olmasının Nicolas Sarkozy’yi rahatsız etmediğini ifade etti. Balkany; “Katolik bir aileye mensup ve büyükbabalarından biri Yahudi olan Nicolas Sarkozy’nin her iki kültürle yetiştiği söylenebilir” demekte.

Auschwitz’den kurtulan bir Yahudi’nin oğlu olan Jean Balkany, 20 yıl kadar önce Sarkozy ile tanıştıklarında aralarındaki ilk sohbet konusunun “ikisinin deYahudi kökenleri” olduğunu anlattı.

Nicolas Sarkozy’nin ilk torununa, İsviçreli roman yazarı Albert Cohen’in kahramanlarından Solal’ın adı verildi. ‘Solal’ adı İbranice yol açan, diğerlerine doğru yolu gösteren anlamını taşıyan ‘Solel’ sözcüğünden geliyor.

Bir hukuk öğrencisi ve belediye meclisi azası olan Jean Sarkozy, liseden okul arkadaşı, aynı zamanda elektronik parakende satış mağazaları Darty’nin kurucularının varisi Jessica Sebaoun-Darty ile evli.

Darty ailesi kurduğu bu elektronik dükkân zinciri şimdi İngiliz KESA Electric grubuna ait. Yahudi kökenini gizlemeyen Nicolas Sarkozy’nin annesi Andrée, Yunanistan’ın kuzeyinde Selanik kentinin en köklü ailelerinden Mallah Ailesi’nin kızı olarak dünyaya geldi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın