Peres’ten Bundestag’da tarihi İbranice konuşma

Peres’ten Bundestag’da tarihi İbranice konuşma

1932’de Polonya’nın Wiszpiewo kentinde çekilmiş bir fotoğraf. Şimon Peres’in ailesi (O dönemde aile soyadı Perski idi). Arkada sağdan üçüncü Şimon Peres. Ortada solda oturan Peres’in Holokost’ta öldürülen anne tarafından büyükbabası Rav Zvi Meltzer

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, üç günlük Almanya ziyareti sırasında, 27 Ocak Uluslararası Holokostu Anma Günü vesilesi ile Almanya Parlamentosu Bundestag’da İbranice lisanında tarihi bir konuşma yapacak.

Şimon Peres’e Bundestag ziyaretinde, Almanya’da doğmuş Holokost Kurtulanları, İsrail gençlik dernekleri üyeleri ve Yahudi kuruluşları ileri gelenlerinden oluşan bir delegasyon eşlik edecek. İsrail Devlet Başkanı Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte basın toplantısı düzenleyecek, Holokostu anma törenlerine ve onuruna düzenlenecek resepsiyonlara katılacak. Büyükbaba, büyükanne ve amcası Vishneva Sinagogu’nda canlı canlı yakılan Peres için bu ziyaret kişisel olarak farklı bir anlam taşıyor. 27 Ocak günü Almanya Parlamentosu Bundestag’da özel bir oturum düzenleniyor. Bu özel oturumda Bundestag Başkanı Norbert Lammert,  Almanya Devlet Başkanı Horst Koehler, Başbakan Angela Merkel ve parlamenterler hazır bulunacaklar.

Peres oturumda tarihi konuşmasını İbranice lisanında yapacak. Konuşmasında Holokost’ta yaşamını yitiren dedeleri, amcası ve altı milyon Yahudi’yi anacak. Peres ayrıca antisemitizmin kökeni, soykırım, şer konularına, İsrail ile Holokost arasındaki tarihi ilişkiye ve savaşın ardından İsrail-Almanya ilişkilerine değinecek.

İsrail Devlet Başkanı, Berlin Yahudilerinin Naziler tarafından çalışma ve ölüm kamplarına gönderildiği Grunewald Tren İstasyonu’nun 17. peronunda gerçekleşecek anma töreninde hazır bulunacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın