Almanya basınında bir demokrasi savaşçısı ERNST CRAMER

Almanya basınında bir demokrasi savaşçısı ERNST CRAMER

Ölümünden kısa süre önce ünlü gazeteci Ernst Cramer, Almanya-İsrail arasında gazetecilik konusunda ortak bir eğitim programı oluşturdu.

Almanya ile İsrail arasındaki ilişkilerin en güçlü savunucularından biri olan Cramer, 12 Ocak günü Jerusalem Vakfı’na son mektubunu gönderdi. Axel Springer AG Yayıncılığın CEO’su Dr. Mathias Döpfner, Die Welt Gazetesi’nin web sitesinde yayınlanan yazısında; Cramer’in,  Jerusalem Vakfı’na gönderdiği mektupta Axel Springer’in Almanya-İsrail arasında gazetecilik konusunda oluşturulan ortak eğitim programına 10 yıl süresince sponsor olacağını bildirdiğini duyurdu.

Ernst Cramer, “Gazetecilik alanındaki bu bilgi değiş tokuşu Almanya-İsrail arasındaki dostluğun gelecek nesillere taşınmasına yol açacaktır” diyordu Jerusalem Vakfı’na gönderdiği mektupta.

Oldukça üretken bir gazeteci olan Ernst Cramer, Nazi Almanyası öncesinde gazetecilik alanında önemli bir konuma ulaştı. 1938’de Naziler tarafından Buchenwald temerküz kampına gönderildi. Naziler ülkeyi terk etmesi koşuluyla onu salıverdiler. Erkek kardeşi Erwin ve ebeveynleri Martin ile Claire kamplarda öldürülen Ernst Cramer, küçük kız kardeşi Helene ile birlikte ABD’ye sığınmayı başardı.

Buchenwald’a ABD askeri olarak döndü

Son birkaç yıl öncesine dek Axel Springer medya kuruluşunun BİLD, Welt am Sonntag gibi gazetelerinde köşe yazarı olarak makaleleri yayımlanan Ernst Cramer, 1913’te Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Augsburg’da dünyaya geldi. Babası Martin Cramer, Berthold Brecht ile birlikte bir edebiyat derneği kurdu. Küçük yaşta sanata ve edebiyata ilgi duyan Ernst, aldığı Yahudi dini eğitiminin yanı sıra Alman edebiyatı konusunda kendini eğitiyordu.

1920’lerin ekonomik krizinde 16 yaşında olan Ernst ailesinin evini terk etti. Okul masraflarını karşılayacak yeterli paraları olmadığı için büyük bir dükkânda tezgâhtar olarak çalışmaya başladı. 1933’te Almanya Yahudi Gençliği Birliği’ni kurdu. ABD’ye göç etmeyi hedefliyordu. Altı hafta kadar Buchenwald temerküz kampında kaldıktan sonra Almanya dışına çıkmak koşuluyla serbest bırakıldı.

Bırakıp gittiği ailesinin Naziler tarafından yok edilmesi hayatı boyunca ona acı verdi. Bir ABD askeri olarak 1944’te Normandiya’ya ayak bastı. O bir zamanlar tutsak olduğu Buchenwald’a bu kez müttefik kuvvetlerin kurtarıcı bir mensubu olarak dönüyordu. Döndüğü Almanya’da demokratikleşme sürecinde etkin oldu.

Ernst Cramer ölümüne dek kendisinin ve Axel Springer AG’nin inandığı değerler doğrultusunda mücadele verdi: ABD ve İsrail ile dostluk ve dayanışma, sağ veya sol totaliter rejimlere karşı mücadele, insan hak ve özgürlüklerinin korunması…

Ernst Cramer hayatının sonuna kadar bu hedefler uğruna savaştı, ileri yaşına rağmen her gün Berlin’deki Axel Springer binasının 18. katındaki ofisine geliyor, okurlarının takdirini kazanan makalelerini yazmaya devam ediyordu.

12 bin kişilik Berlin Yahudi Cemaati Başkanı Lala Süsskind; The Jerusalem Post Gazetesi’ne verdiği demeçte: “Ernst Cramer’i yeterince tanıma ayrıcalığına sahip olanlar ondaki muazzam potansiyelin, tükenmez enerjinin, direnme gücü ve yaratıcılığının farkına varmışlardır” dedi.

O Almanya vatandaşlığının yanı sıra ABD vatandaşlığını da yıllarca muhafaza etti.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi “olağandışı bir kişinin kaybından dolayı yas tutulduğu” açıklamasını yaptı.

American Jewish Committee (AJC) Başkanı David Harris; “Cramer her zaman Almanlar ve Yahudiler arasında hatırlamanın, barışmanın ve dostluk kurmanın önemini vurgulardı” şeklinde konuştu.

 

Cramer 1945’in Nisan ayında bir ABD askeri olarak Buchenwald’a döndü. Batı Almanya’da kalarak demokratik basının yeniden kurulması yönünde çaba harcadı.

1958’de efsanevi yayıncı Axel Springer ile tanıştıktan sonra Cramer, medyada giderek daha etkin oldu.

Axel Springer AG, Almanya, Orta ve Doğu Avrupa’da 150 gazete ve 30 dergi yayınlayan Avrupa’nın en büyük yayın şirketlerinden biridir. Almanya, İsviçre, Fransa ve İspanya dahil birçok ülkede 10 bin çalışanı olan kuruluşun temeli 1946/1947’de gazeteci Axel Springer tarafından atıldı.

Yayıncılık alanının ileri gelenlerinden biri konumuna gelen Cramer daha sonraları, Springer Yayıncılığın en önemli organı Die Welt günlük gazetesinin yayın yönetmeni oldu.

Yakın ilişkide bulunduğu Ramat Gan’daki Bar-Ilan Üniversitesi, Ernst Cramer’i onursal doktor unvanı ile onurlandırmıştı. Cramer eşi Marianne Untermayer ile iki çocuk sahibiydiler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın