Yunanistan adalarından Girit’in Hania kentinde bulunan 15. yüzyıla ait Etz Hayyim Sinagogu geçtiğimiz hafta uğradığı saldırı sonucu ciddi hasar gördü

" />

Girit’teki antik sinagog kundaklandı

Yunanistan adalarından Girit’in Hania kentinde bulunan 15. yüzyıla ait Etz Hayyim Sinagogu geçtiğimiz hafta uğradığı saldırı sonucu ciddi hasar gördü

Girit’teki antik sinagog kundaklandı

Geçtiğimiz salı akşamı kimlikleri belirlenemeyen saldırganlar tarafından kundaklanan Etz Hayyim Sinagogu, duman ve su nedeniyle zarara uğradı. Sinagogda bulunan çeşitli boyutlardaki antika Türk halıları hasar görürken, Tora Ruloları bu saldırıdan zarara uğramadı.

Sinagogun demir kapısından yukarı tırmanan saldırganların attıkları yangın bombaları ‘Mikve’ye ve kadınların oturduğu ‘Azara’ bölümüne zarar verdi.

Aynı zamanda bir müzeye dönüştürülmüş olan sinagogun ‘Azara’ bölümü kütüphane olarak işlev görmekteydi. Kütüphane bölümünde 1600 civarında ender değerli eski kitap ve el yazmalarının bulunduğu belirtildi.

Yakında oturan bir Arnavutluk göçmeni olay gecesi sinagogdan yükselen dumanı görünce polise ve itfaiyeye haber verdi. İtfaiye, olay yerinde içi yanıcı sıvıyla dolu şişeler buldu.

Bir zamanlar Yahudi Mahallesi olan mekânda yer alan 15. yüzyıla ait sinagogun ciddi bir şekilde korunmadığı ileri sürüldü.

Yunanistan Yahudi Cemaati yetkililere başvurarak Yahudi ibadethanelerine yönelik bu türden antisemit saldırıların önlenmesini istedi.

Girit’teki Etz Hayyim Sinagogu ibadet yeri olarak varlığını sürdürmesinin yanı sıra 1944 yılında yok edilmiş Girit Yahudilerinin tarihini yansıtan bir müze olarak da işlev görüyor.

Ciddi bir restorasyon gördüğü 1999 yılına dek bu antik sinagog yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Girit’in Hania kenti 1944 yılında Naziler tarafından işgal edildi. Ölüm kamplarına gönderilmek üzere bindirildikleri geminin Müteffik Güçlerin torpido ateşi ile batırılması sonucu kentin 300 Yahudisi yaşamlarını yitirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın