Ağa Takılanlar

Haftanın yankıları

"BİR TANE İSRAİLLİ ŞİRKET BAŞVURMUŞ BİLE DEĞİL”

Bu mayınların İsrailli bir şirket tarafından temizlenip, alanın ise işletilmesinin İsrailli şirkete verileceği yönünde dedikodular gezindi kamuoyunda. Ben araştırdım ama böyle bir durum yok. Hepsi abartmaca. Bir tane İsrailli şirket başvurmuş bile değil. Şu anda bile öyle bir şey mevcut değil. Ama belki gelecekte olabilir. Bizi bu tür suçlamalarla veya iddialarla gündeme getirmesinler.

Gaby Levi

http://turktime.com/haber/ISRAIL-ELCISI-KOMPLO-TEORILERINDEN-BIKMIS-NE-OLSA-SUC-HEMEN-ISRAIL-E-ATILIYOR/62588

GÜL VE DAVUTOĞLU NE ZAMAN İSRAİL’İ ZİYARET EDECEK?

Türkiye’nin rolünü İsraillilere sorduğumuzda aldığımız yanıt ise, “Malum nedenden dolayı hükümetinizin İsrail’de bir kredibilite sorunu var” şeklinde oldu. Buradaki atıf tabii ki Davos olayınaydı.

Buna karşın, İsrail’in eski Dışişleri Bakan yardımcılarından Eli Dayan, “Çok önemli bir ülke olduğu için Türkiye’yi özellikle Suriye ile olan sürece tekrar dahil etmek için bir arayış olduğunu biliyorum” diye konuştu. Ancak, ısrarla sorduysak da, ayrıntıya girmedi. Diğer İsrailli muhataplarımızdan aldığımız izlenim ise, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Tel Aviv’i ziyaret etmesi,  bunun da kısa süre içinde en üst düzeyde bir resmi ziyaretle taçlandırılması durumunda -ki Cumhurbaşkanı Gül’ün İsrail ziyareti uzun zamandır gündemde- tıkanıklığın giderilebileceği şeklindeydi.

Semih İdiz

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1122967&AuthorID=76&Date=30.07.2009&b=Cumhurbaskani%20Gulun%20Israili%20ziyareti%20tikanikligi%20giderir&a=Semih%20Idiz&ver=44

YAHUDİLER 2500 YILDIR ANADOLU’DA

Bu vesileyle biz etnik Türklerin ancak 950 yıldır burada bulunduğumuza, ama (Yahudiler hariç!) öbürlerinin hep burada yaşadığına da işaret etmiştim ki bu bir hataydı. Zira okurlarımdan Sayın Josef Tarı, 1492’de İspanya’dan kovulan ve Sultan II. Bayezid’in davet edip yerleştirdiği Yahudilerden evvel de en az 2000 yıldır bu topraklarda Yahudi nüfus bulunduğuna dikkatimi çekti. Kendisine teşekkür ederek düzeltiyorum. Neticeten benim argümanım daha da güçlenmiş oldu. Yani, evet, burası artık Türkiye’dir ve bizim de değişmez vatanımızdır ama biz yanlış ve zalimane politikalarla “dağdan gelip bağdakini kovmuş” duruma düşmemeliyiz.

Yağmur Atsız

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/yagmur-atsiz/bogaz-daki-hasta-adam-205026.htm

“BAKANLIK GENELGESİYLE İLKOKUL ÇOCUKLARINA İSRAİL PROTESTOSU”

Türkiye ile İsrail, Başbakan’ın İsrail Cumhurbaşkanı’na Davos’taki çıkışıyla birlikte hiç tartışmasız ilişkilerindeki en büyük krizi yaşamıştır. Peki, bu krizin geride kaldığına, iki tarafın da ilişkileri rayına soktuğuna dair bir emare var mı? Bu aşamada yok. İki taraf arasındaki ilişkilere hâlâ soğukluk hâkim. Bürokratlar düzeyinde temas olmuş olabilir. Ancak, “gerilimli dönemi geride bıraktık” dedirtecek türden bir siyasi temas olmadı. Özellikle de İsrail’in yeni yönetimiyle. İsrail pragmatik bir ülkedir. Kolay kolay Türkiye’yi boşlayamaz. Ama bakanlık genelgeleriyle ilkokul çocuklarının bile İsrail protestolarına alet edilmesini bugünden yarına unutması da beklenemez. Türkiye’nin arayı bulma girişimine sırtını çevireceğini sanmıyorum. Ama ne Türkiye’den böyle bir girişim var ne de İsrail bu aşamada önceliğini Türkiye ile ilişkilere verecek durumda.

Barçın Yinanç

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=126804&YZR_KOD=141

Haftanın ilginç siteleri

Kehaber Medya Tarama

http://kehaber.org/

Wikipedia en Judeo Espanol

http://lad.wikipedia.org/wiki/Kacha

Istanbul calling by Yigal Schleifer

http://www.istanbulcalling.blogspot.com/

“Netten İndirme” önerileri

En Ünlü Kaldırım – Yüksekkaldırım

http://www.denizce.com/yuksekkaldirim.asp

Mösyö Aron’un işyerinde geçen günler

http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=35809

Dario Moreno zenginliğini Coca Cola’ya borçluydu

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=100933&KTG_KOD=175

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın